Jest jak mała osada. Biblioteka na polu chryzantem

Nowoczesna biblioteka to projekt autorstwa pracowni ATELIER XI. Architekci osadzili ją na rozległej plantacji chryzantem u podnóża góry Yuntai w Chinach.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie wielofunkcyjnego obiektu, z którego korzystać będzie mogła lokalna społeczność. Zamiast stawiać jednego, wielkiego budynku, postanowili podzielić go funkcjonalnie, przez co stworzyli swego rodzaju małą osadę kultury. W sumie zbudowano tu pięć małych obiektów, których modernistyczna forma nie zakłóca widoku na krajobraz. Każdy z modułów ma dwuspadowy dach, co stanowi nawiązanie do tradycyjnej architektury regionu. Dodatkowo mocne przeszklenia aż po dach kadrują atrakcyjne widoki na zieleń.

W sumie w obiekcie znalazły się herbaciarnia, czytelnia, sala do organizowania wydarzeń kulturalnych, sala warsztatów rolniczych oraz przechowalnia narzędzi. Rozbicie tych funkcji na małe budynki sprawiło, że architektura i przyroda w sąsiedztwie wzajemnie się uzupełniają. “Osada” jest niczym punkt widokowy na rosnące kwiaty, a rzeźbiarska forma obiektu staje się artystycznym tłem dla tętniącego życia przyrody.

Budowa obiektów na planie okręgu sprawia, że wędrujące po niebie słońce zmienia nastrój panujący wewnątrz z godziny na godzinę. Biblioteka niczym słoneczny zegar pozwala zaobserwować upływ czasu w dziennej skali. Natomiast przez okna dostrzec można upływ czasu w skali całego roku.


Architekci świadomie zaproponowali białą elewację. W ten sposób stworzyli minimalistyczne bryły, które nie krzyczą. Wnętrze natomiast jest wypełnione drewnem.

projekt: ATELIER XI (www.atelierxi.com)

zdjęcia: Zhang Chao

Czytaj też: Biblioteka  | Chiny | Szkło  | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie