Nowoczesna biblioteka to projekt autorstwa pracowni ATELIER XI. Architekci osadzili ją na rozległej plantacji chryzantem u podnóża góry Yuntai w Chinach.
Zadaniem architektów było zaprojektowanie wielofunkcyjnego obiektu, z którego korzystać będzie mogła lokalna społeczność. Zamiast stawiać jeden wielki budynek, postanowili podzielić go funkcjonalnie, przez co stworzyli swego rodzaju małą osadę kultury. W sumie zbudowano tu pięć małych obiektów, których modernistyczna forma nie zakłóca widoku na krajobraz. Każdy z modułów ma dwuspadowy dach, co stanowi nawiązanie do tradycyjnej architektury regionu. Dodatkowo mocne przeszklenia aż po dach kadrują atrakcyjne widoki na zieleń.
W sumie w obiekcie znalazły się herbaciarnia, czytelnia, sala do organizowania wydarzeń kulturalnych, sala warsztatów rolniczych oraz przechowalnia narzędzi. Rozbicie tych funkcji na małe budynki sprawiło, że architektura i przyroda w sąsiedztwie wzajemnie się uzupełniają. „Osada” jest niczym punkt widokowy na rosnące kwiaty, a rzeźbiarska forma obiektu staje się artystycznym tłem dla tętniącego życia przyrody.
Budowa obiektów na planie okręgu sprawia, że wędrujące po niebie słońce zmienia nastrój panujący wewnątrz z godziny na godzinę. Biblioteka niczym słoneczny zegar pozwala zaobserwować upływ czasu w dziennej skali. Natomiast przez okna dostrzec można upływ czasu w skali całego roku.
Architekci świadomie zaproponowali białą elewację. W ten sposób stworzyli minimalistyczne bryły, które nie krzyczą. Wnętrze natomiast jest wypełnione drewnem.
projekt: ATELIER XI (www.atelierxi.com)
zdjęcia: Zhang Chao
Czytaj też: Biblioteka | Chiny | Szkło | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie