fot. Przemysław Kozłowski

Jest jak nowoczesny dom kultury. Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna w Gdyni

Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A zbudowane zostało przy skrzyżowaniu ulic Rolniczej i Chwarznieńskiej na Witominie w Gdyni. Modernistyczny obiekt jest miejscem, w które ma ułatwiać zacieśnianie sąsiedzkich więzi. Z obiektu korzystać będą mieszkańcy pobliskich budynków, którzy w środku znajdą bibliotekę oraz będą mogli korzystać z planowanych warsztatów.

Jego otwarcie nastąpi we wtorek 26 września. Centrum Sąsiedzkie Przystań Widna 2A ma nowoczesną formę. Jego projekt wyłoniono w konkursie architektonicznym. W pracach nad projektem zaangażowani byli: Jakub Piórkowski i Hanna Bialic PB studio, Filip Kozarski IPA i Adrian Mania studiomania.

Przystań Widna 2A stanęła – w ramach rewitalizacji zachodniej części dzielnicy Witomino-Radiostacja – na niezabudowanym wcześniej placu w sercu dzielnicy, dzięki czemu blisko tu mają wszyscy mieszkańcy Witomina. Z kolei połączenie funkcji Biblioteki Gdynia i Domu Sąsiedzkiego sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mam nadzieję, że tak jak w innych dzielnicach, w których działają Przystanie, mieszkańcy będą współtworzyć to miejsce poprzez na przykład prowadzenie zajęć dla sąsiadów – komentuje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W Domu Sąsiedzkim mieszkańcy będą mogli korzystać z wielofunkcyjnej sali, ogromnej kuchni, w której będą organizowane warsztaty kulinarne czy pomieszczenia do ćwiczeń. Fani literatury w tutejszej filii biblioteki znajdą klasyczną literaturę i nowości wydawnicze. W sumie nowy budynek oferuje prawie 900 m kw. powierzchni. Obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić korzystanie z niego możliwie jak największej liczbie osób. W obiekcie nie ma progów, są windy, szerokie drzwi, a pod sufitami zawieszono panele akustyczne.

fot. Przemysław Kozłowski

W środkowej części, między budynkami architekci zaprojektowali amfiteatralne patio z elementami małej architektury. Zamontowano tutaj fontannę posadzkową i nową zieleń. Całość zdobi 17 nowych drzew. Co ciekawe, podczas budowy cztery drzewa kolidowały z inwestycją. Na szczęście zamiast wycinać, udało się drzewa przesadzić w nowe miejsca.

Budowa nowego obiektu kosztowała ponad 7 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

projekt: Dynamo Produce Marzena Wytrykusz, Hago Architekci Andrzej Gołębiewski oraz Jakub Piórkowski PB Studio

fot. Przemysław Kozłowski, Aleksandra Dylejko

źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Kultura | Modernizm | Biblioteka | whiteMAD na Instagramie