Architekci osadzili go w malowniczym otoczeniu zielonych wzgórz nad Soliną. Dom na stoku w Bieszczadach ma 194 m kw. powierzchni i zaprojektowany został jako idealne miejsce do wypoczynku. Projekt pracowni MEEKO Architekci dowodzi, że nowoczesną przestrzeń można osiągnąć sięgając do tradycyjnej architektury regionu.
Budynek zaprojektowany został w formie wydłużonej czarnej stodoły. Zastany kontekst charakteryzuje się dużą różnorodnością przyrody od przepięknych łąk i torfowisk zaczynając, przez bujne lasy aż po zbiorniki wodne, w tym jeden z największych sztucznych zbiorników jakim jest – Zalew Soliński. Przedmiotowa stodoła jest zlokalizowana na malowniczej polanie w otoczeniu ściany lasu. Zaproponowane otwarcia bryły oraz lokalizacja w terenie, pozwalają na kontakt mieszkańców z otaczającą przyrodą i sprzyjają wypoczynkowi. Ponadczasowy design i forma archetypowej stodoły harmonijnie wpisują budynek w urokliwy krajobraz Bieszczad.
Forma zabudowy opiera się na jednej wydłużonej bryle przykrytej dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 35 stopni. Pod jednym dachem zostały ulokowane dwa programy tj. mieszkalny i techniczno-garażowy, które oddzielają się strukturą wykończenia elewacji.
Pomiędzy tymi strefami znajduje się sień w postaci otwarcia widokowego na krajobraz, sień znajduje się pod dachem i prowadzi do wejścia głównego. Strefa wejściowa jest podkreślona wnęką w podcieniu budynku. W dalszej części przyziemia budynek jest wyposażony w dodatkowe powierzchnie tarasowe otwierające się na otoczenie, które od strony stoku są nadwieszone i lewitują nad ziemią. Na przedłużenie salonu znajduje się zadaszona przestrzeń tarasu zewnętrznego, który wchodzi w krajobraz i przedłuża przestrzeń funkcjonalną części dziennej. Dodatkowo głęboki okap dachu po całym obwodzie tworzy naturalne zadaszenie i umożliwia obejście budynku z każdej strony – opisują MEEKO Architekci.
Dom na stoku uwzględnia wszystkie potrzeby inwestora. Część techniczno-garażowa została zlokalizowana od strony dojazd do budynku, gdzie oprócz wiaty na dwa samochody znajduje się pomieszczenie gospodarcze oraz pomieszczenie na pompy ciepła schowane w niszy w ścianie zewnętrznej. W części mieszkalnej jest zlokalizowana strefa wejściowa z garderobą, komunikacja, sypialnie wraz z łazienkami oraz przestronna część dzienna składająca się z otwartej kuchni połączonej z jadalnią i salonem. Część dzienna jest przestrzenią, która ma podwyższoną wysokość do kalenicy dachu. Ponadto salon otwiera się na malowniczy widok na las dzięki zaprojektowanej przeszklonej ścianie szczytowej w systemie szklenia strukturalnego na konstrukcji aluminiowej. Atutem jest wydłużony dach, który zacienia wielkie przeszklenie w upalne dni.
Na piętrze architekci zaprojektowali pokój wypoczynkowy przeznaczony rozrywce. Można tu grać lub oddać się lekturze. Antresola wypoczynkowa jest otwarta na część salonu i jadalni. Z tej części budynku można też podziwiać bieszczadzki krajobraz dzięki dużemu przeszkleniu w ścianie szczytowej.
Dom zyskał oryginalny charakter dzięki konsekwentnej kolorystyce wykończenia elewacji. Bryła jest utrzymana w ciemnoszarej kolorystyce począwszy od dachu na rąbek stojący w kolorze antracytowym idąc dalej elewacje budynku wykończone są deskami szczotkowanymi i opalanymi w technice Shou Sugi Ban w układzie pionowym.
Ślusarka okienna aluminiowa oraz słupy konstrukcyjne malowane proszkowo są również utrzymane w kolorze ciemnego grafitu. Akcentem ocieplającym odbiór domu jest wykończenie podbitki dachu deskami w naturalnym odcienia oraz wyeksponowaniu krokwi w naturalnym materiale. Tarasy na około budynku są wykończone betonem architektonicznym o właściwościach wodoodpornych w naturalnym kolorze, dodatkowo zaimpregnowanym na szkodliwe warunki atmosferyczne – dodają autorzy projektu.
Budynek jest przykładem architektury zrównoważonej pod kątem budownictwa energooszczędnego i ekologicznego. Dom w efektywny sposób będzie wykorzystywał energię z odnawialnych źródeł z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu. Budynek jest samowystarczalny energetycznie, gdyż będzie wyposażony w magazyny energii na wypadek przerw w dostawie mocy. Inteligentne zarządzenie zapotrzebowaniem oraz ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem dzięki żaluzjom ukrytym w fasadzie pozwoli na pełną kontrolę bilansu zysku i strat mocy.
Architekci: Tomasz Janiec, Kamila Fijałkowska-Janiec
Współpraca: Monika Piguła
Zakres: Projekt koncepcyjny, Projekt Budowlany, Projekt Wykonawczy
Lokalizacja: Gmina Solina, PL
Powierzchnia: 194,5 m2 (dom) + 42,3 m2 (garaż) = 236,8 m2
Działka: 2 703,0 m2
Projekt: 2023
Status: W budowie
Wizualizacje: MEEKO Architekci
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Drewno | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie