Jest na Pradze. Nowe wnętrze mieszkania w starej kamienicy

Zbudowano ją w 1912 r., a ostatni gruntowny remont przeprowadzono tu w 2018 r. W środku starej kamienicy znajdują się mieszkania, które mają unikalny klimat. Wysokie sufity, zdobienia… Wykorzystała to Aldona Banasiuk-Scuhorzewska, która w jedno z takich mieszkań tchnęła nowe życie. 

Podczas ostatniego remontu odnowiono elewację, klatki schodowe oraz części wspólne. Wymieniono również wszystkie instalacje. Dzięki tym staraniom budynek zyskał nowe życie. Główną zaletą wnętrz kamienic jest ich niepowtarzalny klimat  oraz wysokość pomieszczeń, w tym przypadku 3,4 metra. To sprawia, że przestrzeń staje  się wyjątkowo przestronna i tworzy niepowtarzalną atmosferę. Dla architektki praca nad projektem wnętrza w takich przestrzeniach to ogromna przyjemność.

Apartament o powierzchni prawie 70 m kw. posiada południowo-wschodnią ekspozycję. Składa się ze strefy dziennej z otwartą kuchnią i kameralną jadalnią, oraz trzech sypialni i łazienki. W celu zaspokojenia potrzeb inwestorów, funkcjonalny układ mieszkania  przeszedł prawdziwą rewolucję. Większość ścian została wyburzona i odbudowana na nowo. Dzięki zmianie lokalizacji łazienki, mieszkanie zyskało dodatkową sypialnię, na czym bardzo zależało inwestorom. 

Wyjątkowy charakter budynku determinuje również wnętrze. Dla architektki ważne jest, by projektowane wnętrze korespondowało z tym, co jest na zewnątrz. Dlatego w projekcie pojawiły się ozdobne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe, które nawiązują do historycznej estetyki kamienicy. W takiej przestrzeni nie mogło zabraknąć sztuki: rzeźby Lecha Goździewskiego wzbogacają wnętrze, a na ścianach wiszą fotografie Szymona Brodziaka. Zamiłowanie do sztuki połączyło inwestorów z projektantką, biało czarne fotografie pojawiły się już na samym początku rozmów dotyczących aranżacji wnętrza.

Wierzę, że wnętrza kamienic mają niepowtarzalny klimat, który należy podkreślić i wzbogacić poprzez sztukę. W przypadku tego projektu, nie tylko starałam się odtworzyć spójność zewnętrznego charakteru budynku poprzez ozdobne gzymsy i sztukaterie, ale także wprowadziłam elementy sztuki, które nadają wnętrzu unikalny wygląd i atmosferę. Rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka doskonale komponują się z resztą projektu, tworząc harmonijną całość – mówi Aldona Banasiuk-Scuhorzewska.

Baza projektu została zaprojektowana w jasnej tonacji, dominuje biel – minimalistyczna zabudowa kuchenna oraz ściany ozdobione sztukaterią. Szklany panel w białym kolorze kontrastuje z matową zabudową kuchni, odbijając światło i rozpraszając słoneczny blask, dzięki czemu cała strefa dzienna wydaje się większa. Biała jest również łazienka, choć pojawia się w niej kontrast w postaci czarnej zabudowy wykonanej ze  szczotkowanego dębu oraz dodatków. Charakterystycznym akcentem w łazience jest mozaika dekoracyjna ułożona na posadzce. Za ścianą luster ukryta została szafa gospodarcza z pralką, miejscem na odkurzacz, środki czystości oraz ręczniki. Zabieg ten wizualnie powiększa przestrzeń, dodatkowo daje możliwość ukrycia całego bałaganu. 


Projekt jest połączeniem stylu klasycznej paryskiej kamienicy z nutą nowoczesności. Panuje tu typowy dla kamienic klimat, a ciemne dodatki nadają elegancji. Jedynym akcentem kolorystycznym we wnętrzu są sofy obite miękkim, granatowym aksamitem. W projekcie architektka skorzystała z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. Każdy detal i wykorzystany materiał ma przypominać o wyjątkowości mieszkania. W projekcie wykorzystano marmur, dąb szczotkowany oraz klasyczną jodełkę francuską.

Praca nad tym projektem była dla mnie prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, które  pozwoliło mi połączyć moją pasję do sztuki ze sztuką projektowania wnętrz. Tworzenie niepowtarzalnych, wyjątkowych przestrzeni to dla mnie nie tylko zawód, ale również sposób na kontynuowanie procesu samodoskonalenia. Każdy projekt to nowa przygoda, w której szukam nowych inspiracji i tworzę unikalne miejsca, które wyrażają charakter i styl ich użytkowników. W przypadku tej kamienicy na warszawskiej Pradze, połączyłam swoją pasję do sztuki z wrażliwością na detale, co zaowocowało wnętrzem, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jestem dumna z tego, że mogłam wnieść swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do tego projektu i uczynić go wyjątkowym w każdym aspekcie. Sztuka jest dla mnie nie tylko ozdobą, ale również nośnikiem emocji, inspiracją i wyrazem indywidualności. Przez wprowadzanie sztuki do wnętrz, tworzę przestrzenie, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale także pobudzają wyobraźnię i wzbudzają pozytywne odczucia u ich użytkowników – wspomina Aldona Banasiuk-Scuhorzewska.

projekt: Aldona Banasiuk-Scuhorzewska @aldonabanasiuk_architekt autorska pracownia projektowania wnętrz

fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Czytaj też: Warszawa | Mieszkanie | Wnętrza | Kamienica | Art Deco | Detal | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły