Jest najnowocześniejsza w Polsce. Zaglądamy do fabryki Ceramiki Tubądzin w Sieradzu

Na początku listopada na zaproszenie Ceramiki Tubądzin pojechaliśmy do Sieradza, gdzie firma pokazała swoją największą fabrykę. Jej budowa to efekt zmian czasu. Dzięki nowemu zakładowi Ceramika Tubądzin zyskała najnowocześniejszy sprzęt oraz mogła wcielić w życie proekologiczne rozwiązania, wyznaczając w ten sposób trendy w branży.

Już na miejscu powitali nas właściciele Grupy Tubądzin – Joanna i Andrzej Wodzyńscy, przypominając historię i początki ich działalności w branży, a także Amadeusz Kowalski – wiceprezes Grupy Tubądzin. 

Nasz klient jest coraz bardziej wymagający, gdyż przyzwyczailiśmy go do najwyższej jakości produktu. Chcąc nie zawieść tych oczekiwań nieustannie dbamy o rozwój firmy. Płytki polerowane, które oferujemy, dzięki naszej najnowszej linii polerskiej, różnią się od wszystkich podobnych produktów krajowych producentów. Lustrzana jakość poleru pozwala nam plasować się w europejskiej czołówce – przekonywał Amadeusz Kowalski.

Ceramika Tubądzin III, którą zwiedzaliśmy, to trzeci zakład Grupy Tubądzin, specjalizujący się w produkcji płyt wielkoformatowych. Powstał w ekspresowym tempie 9 miesięcy, a jego otwarcie w 2016 r. oznaczało wprowadzenie na rynek płyt w formacie 120 x 240 cm. Wcześniej w tej części Europy nie powstała równie nowoczesna inwestycja w branży ceramicznej. Zatrudnienie znalazło w niej ponad 220 osób. W fabryce znalazły zastosowanie najnowsze włoskie technologie, na bieżąco rozwijane i modernizowane. Firma jest świadoma potrzeby dbania o środowisko, inwestuje więc w rozwiązania zapewniające najlepsze standardy w tym zakresie. 


Zwiedzanie fabryki rozpoczęliśmy od magazynu surowców. To właśnie od tego punktu zaczyna się produkcja płytek. Do magazynu trafiają materiały importowane między innymi z Turcji, Ukrainy, Czech i Szwecji. 

Materiały wykorzystywane do produkcji są precyzyjnie dozowane i wstępnie rozdrabniane. Osobno przygotowane surowce twarde oraz miękkie trafiają do sterowanego komputerowo, nowoczesnego młyna modułowego. W wyniku tego procesu otrzymujemy masę lejną o wysokich parametrach, która trafia do podziemnych zbiorników w celu homogenizacji. Tak przygotowana masa lejna trafia za pośrednictwem systemu pomp do suszarni rozpyłowej, gdzie jest wtryskiwana pod wysokim ciśnieniem. W wyniku działania temperatury następuje odparowanie wody, dzięki czemu powstaje granulat, który następnie trafia do stalowych silosów. Warto zwrócić uwagę, że gorące powietrze wykorzystywane w suszarni rozpyłowej jest wcześniej odzyskiwane z pieca, co pozwala na zaoszczędzenie znacznych ilości energii – tłumaczył Krzysztof Kulig, Główny Doradca Techniczny Grupy Tubądzin.

Zaawansowane technologie barwienia masy, dostępne w fabryce, pozwalają na produkcję płyt o wysokich walorach estetycznych i doskonałych parametrach technicznych, takich jak kolekcja Cielo e Terra Doroty Koziara, w kolorach inspirowanych niebem i ziemią. O tym, jak powstawała kolekcja możecie dowiedzieć się z naszego wywiadu z projektantką klikając tutaj.

Sercem fabryki jest prasa Continua+, w której w procesie walcowania powstaje wstęga materiału o doskonałych parametrach, z której wycina się płytki o niespotykanych dotąd w kraju rozmiarach.

Podczas zwiedzania mogliśmy przekonać się jak firma podchodzi do kwestii ekologii. Okazało się, że „chmura” unosząca się nad fabryką pochodzi z suszarni rozpyłowej i jest po prostu parą wodną, a wszystkie odpady powstałe w związku z produkcją podlegają recyklingowi.

W kolejnej części zobaczyliśmy najnowszą linię polerską. Tomasz Ragan, Kierownik Zakładu ds. Produkcji przekonywał, że zakład potrafi wytworzyć wielkoformatową płytę polerowaną o idealnie płaskiej powierzchni. Połyskliwość jest tak wysoka, że w płytkach można się niemal przeglądać jak w lustrze. Proces polerowania odbywa się w środowisku wymagającym zastosowania wody. Dlatego wraz z linią polerską Tubądzin wybudował ekologiczną oczyszczalnię wody. Dzięki temu w zakładzie udało się stworzyć obieg zamknięty i raz wykorzystana woda może być wykorzystana ponownie.

Co jest ważne w pracy projektanta wzornictwa? Jak przebiega proces twórczy? Skąd czerpać idee i pomysły na ciekawy design? O tym wszystkim opowiedziała Anna Skonka-Wojtysiak, Kierownik Działu Wzornictwa w Grupie Tubądzin. 

Projektant musi pamiętać, że nie tworzy dla siebie, ale dla innych. Liczne podróże inspiracyjne, udział w światowych wydarzeniach związanych z designem, analiza rynku, poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, współpraca z najlepszymi studiami graficznymi we Włoszech i Hiszpanii, pozwalają oddać w ręce naszych klientów kolekcje wyjątkowe. Stąd tak bogata i różnorodna oferta produktów Grupy Tubądzin. Zróżnicowana formatami, powierzchniami, strukturami, fakturami i dekoracjami. – Pięknie się różnić – to dewiza, jaka przyświeca nam w tworzeniu kolekcji. Chcemy, żeby nasz odbiorca miał wybór i nieograniczoną możliwość kreowania wnętrza według własnych upodobań – mówiła Anna Skonka-Wojtysiak.

Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 35 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. Tubądzin zaprasza do współpracy twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Macieja Zienia, Dorotę Koziarę, Wojciecha Siudmaka), organizuje konkursy dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne. W roku 2018 firma sprzedawała swoje produkty do 40 krajów.