Jest niewielki, ale odzyska blask. Dworzec w Swarzewie będzie przebudowany

Kolejarze ogłosili plany, które zakładają, że dworzec kolejowy w Swarzewie odzyska dawny blask. To maleńki obiekt położony w powiecie puckim. W ramach prac odsłonięta zostanie ceglana elewacja.

Mały dworzec w Swarzewie zostanie przystosowany do komfortowej obsługi pasażerów. Z elewacji usunięty zostanie stary tynk, dzięki czemu odzyska historyczny wygląd. Elewacja będzie wykończona cegłą, a dach dachówką karpiówką w kolorze ceglanym. W nową estetykę dworca wpisze się też odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa w kolorze brązowym. Na elewacji od strony torów pojawi się zegar. Zaprojektowano na niej również napis przestrzenny w kolorze czarnym z logotypem PKP S.A. i nazwą miejscowości. Podobny, z tym że z napisem dworzec kolejowy, pojawi się również na elewacji bocznej.

We wnętrzu podróżni znajdą niewielką poczekalnię oraz toalety. Zaprojektowano ją w odcieniach szarości. Na posadzce chcą położyć duże szare płyty gresowe przypominające lastryko, natomiast na ścianach, do wysokości lamperii, wzór przypominający sztukaterię. Na suficie zostaną umieszczone oprawy liniowe.

Poczekalnia będzie wyposażona w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów, gabloty z rozkładami jazdy pociągów oraz zegar. W jej pobliżu znajdzie się również niewielkie pomieszczenie na wynajem, np. na punkt sprzedaży biletów. W przestrzeni obsługi pasażerów wytyczono również miejsca na postawienie biletomatu oraz automatu z przekąskami.

Wraz z przebudową dworca zmieni się również jego otoczenie. Wykonawca ułoży m.in. nowe nawierzchnie chodników i drogi dojazdowej. W otoczeniu budynku znajdzie się także 12 miejsc parkingowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami. Na wiatę rowerową zostanie przebudowany, znajdujący się w pobliżu dworca budynek gospodarczy. W projekcie przewidziano też montaż elementów małej architektury, takich jak ławki, kosze czy lampy, a także uporządkowanie terenów zielonych i wykonanie nowych nasadzeń.

Tak budynek wygląda PRZED przebudową:

fot. MOs810, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Dworzec zyska proekologiczne rozwiązania. Wśród nich kolejarze wskazują energooszczędne oświetlenie i pompę ciepła. Na dachu wiaty rowerowej zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. W projekcie uwzględniono również montaż nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, a także inteligentnych systemów zarządzania budynkiem.

Koszt przebudowy dworca to 5,88 mln złotych brutto.Termin zakończenia modernizacji dworca zaplanowany jest na koniec tego roku.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Cegła | Metamorfoza | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie