Jest piękny. Pałac w Lubostroniu z unikalnymi wnętrzami

Pałac w Lubostroniu zbudowany został w 1800 r. Zaprojektował go Stanisław Zawadzki i dziś budynek jest przykładem klasycyzmu w architekturze. Cały zespół pałacowo-parkowy został uznany za pomnik historii.

To już 126. zabytek w Polsce, który ma tytuł pomnika historii. Decyzję o wpisie na listę zabytków tej rangi podjął prezydent 15 listopada 2023 r. Uznanie obiektu za pomnik historii nie dziwi. Dziś to przykład pięknej architektury sprzed lat.

Lubostroń to niewielka miejscowość położona nad Notecią, 30 km od Bydgoszczy. Jej największą atrakcją jest zespół pałacowo-parkowy. Pałac w Lubostroniu jest dawną rezydencją magnacką. Budynek otacza park, który zaprojektowany został w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego.

Architekt zaprojektował budynek z inspiracji “Villą Rotondą” autorstwa Andrea Palladio. Pałac w Lubostroniu jest obok warszawskiej “Królikarni” (proj. autorstwa Dominika Merliniego) najwybitniejszym zachowanym w Polsce przykładem nawiązującym do słynnego włoskiego poprzednika. – Jednocześnie jedynym autentycznym tego typu obiektem, w którym kompozycja angielskiego ogrodu krajobrazowego jest spójna stylistycznie z formą architektoniczną pałacu tworząc wspólnie jednolitą całość – informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Obiekt ma też dużą wartość historyczną. Zbudowany został przez Fryderyka Skórzewskiego po powrocie z pobytu na dworze króla pruskiego Fryderyka II. Do budowy wykorzystano bazy kapitele i kolumny, które wcześniej miały być wykorzystane do budowy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wyjątkowa rezydencja przyciągała słynne nazwiska. Bywali tutaj Józef Wybicki, Stefan Garczyński, Erazm Rykaczewski czy prezydent Ignacy Mościcki.


Budynek nie uległ zniszczeniom, dlatego dziś można go oglądać w pełnej krasie. Wrażenie robią zachowane stare meble i detale architektoniczne. Posadzka Sali rotundowej ułożona została z różnokolorowego drewna, a w jej środkowej części znajduje się wizerunek Orła i Pogoni. Istotnym elementem budynku jest kopuła, którą zdobi rzeźba Atlasa dźwigającego kulę ziemską. To dzieło rzeźbiarza Władysława Marcinkowskiego.

Miejsce może oglądać każdy. Pałac działa jako instytucja kultury i organizowane są tutaj koncerty, wystaw i spektakle teatralne. Obiekt dysponuje miejscami noclegowymi i posiada restaurację. W sumie dla gości przygotowano 42 miejsca noclegowe w 18 pokojach dwuosobowych i dwa pokoje trzyosobowe. Ofertę uzupełnia pięć apartamentów usytuowanych w głównym pałacu i w domku w parku.

fot. Maciej Jabłoński, F11, zbiór NID

źródło: Narodowy Instytut Dziedzictwa

Czytaj też: Zabytek | Pałac | Historia | Renowacja | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie