Jest pod Krakowem. Nowoczesny dom na wzgórzu

Jego wygląd intryguje. Dom zbudowany został na malowniczym wzgórzu pod Krakowem, w niewielkiej miejscowośći Radziszów. 

Projekt budynku powstał w pracowni RS+ Robert Skitek. Architekt nadał budynkowi nowoczesny kształt. Dom przypomina dwie stodoły, które zostały ze sobą “zespolone”. Nawiązanie do tradycyjnej zabudowy regionu widać w dwuspadowym dachu oraz elewacji, którą wykonano z kamienia i drewna.

Działka zlokalizowana jest w malowniczym krajobrazie Małopolski. Dom powstał na niewielkim wzniesieniu i jest otoczony pagórkami i polami kukurydzy. Dzięki podwyższeniu domownicy mogą się cieszyć atrakcyjnym widokiem na okolicę, gdzie krajobraz zmienia się w zależności od pory roku.

W celu najlepszego wykorzystania uwarunkowań działki, dom usytuowaliśmy wzdłuż poziomic w północnej jej części. Dzięki temu większość pomieszczeń otwiera się na wspaniały widok i razem z ogrodem ma najlepszą ekspozycję na słońce – tłumaczy architekt Robert Skitek.

Charakterystyczna bryła budynku to dwie archetypiczne zróżnicowane materiałowo stodoły przesunięte względem siebie w płaszczyźnie pionowej i poziomej, dodatkowo lekko obrócone. Te dwa podstawowe elementy kompozycji przenikają się wzajemnie na zewnątrz jak i wewnątrz budynku.


Na parterze zlokalizowano strefę dzienną z dużymi przeszkleniami po stronie południowej i wyjściem na taras, który częściowo został zadaszony przez nadwieszoną część budynku. Na piętrze zaprojektowano strefę nocną oraz strefę dla dzieci z ich wspólną sypialnią, która w przyszłości, gdy podrosną, zostanie rozdzielona.

Elewacje zostały wykończone w naturalnych materiałach o stonowanej kolorystyce. Niższą część wyłożono szarymi, kamiennymi płytami, wyższą drewnem, a dach szarą blacha na rąbek. Zagospodarowanie działki tworzone przez samych inwestorów jest z założenia naturalne, mające wpisać się w wiejski charakter okolicy.

fot. Tomasz Zakrzewski archifolio.pl

Pracownia: RS+ Robert Skitek http://rsplus.pl/

Lokalizacja: Radziszów

Powierzchnia: 217,9 m2

Autor: arch. Robert Skitek, arch. Martyna Lenart-Zygmunt

Konstrukcja: mgr inż. Marek Skałkowski

Instalacje sanitarne: mgr inż. Janus Findysz

Instalacje elektryczne: ELPRO: Marcin Mikołajczyk

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Kraków | Minimalizm | Elewacja | Drewno | whiteMAD na Instagramie