Jest w krakowskiej kamienicy. Wnętrze Kancelarii Prawnej Lexmotion

Wnętrze Kancelarii Prawnej Lexmotion znajduje się w Domu Ekielskiego – zabytkowej kamienicy w Krakowie. To budynek, w którym przed laty mieszkał architekt Władysław Ekielski. Zabytkowy budynek z końca XIX w. dziś dumnie zaznacza swoją obecność w centrum miasta, na rogu ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego i Al. Zygmunta Krasińskiego, tuż przy krakowskich Błoniach.

Architekci musieli działać szybko. Mieli tylko dwa miesiące, aby wykonać projekt, zamówienia elementów wystroju oraz realizację. Zrezygnowali więc z przeprowadzania zmian w układzie funkcjonalnym – zabytkowa tkanka została nienaruszona.

W dzisiejszej sali konferencyjnej ustawiono długi na 14 osób stół. Pomieszczenie wyróżnia piękny, zdobiony zabytkowy belkowy strop drewniany. Do pierwszego pomieszczenia prowadzą zabytkowe drzwi z witrażowym szkleniem, które widać już po wejściu do biura. Pozostawiono również oryginalne, drewniane drzwi do pozostałych pomieszczeń, oryginalną stolarkę okienną z oknami skrzynkowymi, sztukaterie przysufitowe we wszystkich pomieszczeniach, rozety oraz drewniany parkiet. Ciekawostką jest też pomieszczenie w rotundzie, widocznej od strony ulic, w której już sam jej kształt jest unikatowy.

Praca z zabytkową tkanką z jednej strony stwarzała ograniczenia, ale z drugiej wyznaczała architektom kierunek projektowy. Tutaj ważne było nadanie przestrzeni funkcjonalności, dostosowanie do potrzeb inwestora i zastanych warunków lokalowych zabytkowej kamienicy w centrum Krakowa. Kolejną kwestią był proces twórczy układający całą koncepcje estetyczną wnętrza, w którym główną rolę gra zabytkowe wnętrze, kolor i… sztuka. Lawina projektowa ruszyła, a wraz z nią zamówienia, w tym indywidualnie stworzonych dla tego projektu cyklu grafik Anny Blauth, dla których wnętrze stało się tłem. Tłem stonowanym, sprzyjającym skupieniu, a jednocześnie charakterystycznym, szanującym historyczną tkankę.

Sztuka współczesna gra tutaj główną rolę i była impulsem dla nas w tworzeniu koncepcji estetycznej wnętrza. Sztuka dopełnia tutaj architekturę i na odwrót. Dodaliśmy współczesne elementy w postaci optymalnie dobranego wyposażenia biurowego, oświetlenia projektowanego przez nas dla tego miejsca i wykonanego na specjalne zamówienie, oraz sztuki na akcentującym tle w kolorze czerwieni, nawiązującej do koloru z logo firmy – opisują autorzy projektu, Q+B.Architekci, Beata Tokarska-Kornecka i Jakub Kornecki.

Kolory z logo kancelarii powielają się w niektórych elementach wyposażenia. Paleta barw z grafik również z nimi koreluje i razem tworzą spójną całość.

Specjalnie dla tego wnętrza zaprojektowano indywidualne oprawy oświetleniowe, które optymalnie doświetliły stanowiska pracy. Są to lampa w odcieniu mocnej czerwieni w kształcie X i zygzag, które dodatkowo oprócz światła w dół doświetlają również subtelnie rozety na suficie. W Sali konferencyjnej oprawy oświetleniowe wiszące i kinkiety są w eleganckim kolorze bordo i mają bardziej klasyczną formę kul.


W Sali konferencyjnej stół na 14 osób można rozdzielić na trzy mniejsze stoły, dzięki czemu sala ma charakter hybrydowy i można w niej prowadzić trzy osobne i mniej formalne spotkania. Ważnym elementem wystroju jest w tym pomieszczeniu stary piec kaflowy, który wyróżnia zielony kolor. Kolejny piec ma kremowy kolor i ozdobiony został parawanem osłaniającym palenisko.

Kolejnymi elementami są fotele konferencyjne MDD w odcieniu butelkowej zieleni, krzesła barowe MDD w odcieniu terracoty, stół jadalniany z granatem na konstrukcji powtarzającym się też jako tło na ścianie.

W wysokim pomieszczeniu rotundy, które miało pełnić funkcję pomieszczenia biurowego, konieczne było podniesienie komfortu akustycznego. W tym celu zastosowano miękkie panele akustyczne Fluffo w odcieniach granatu i czerwieni oraz ciężkie zasłony. Aby podkreślić okrągłą formę tego wnętrza jako lampę architekci zastosowali okrągły, świecący sufit napinany z możliwością regulacji natężenia światła w zależności od potrzeb użytkowników.

Kwestia podniesienia komfortu akustycznego została również rozwiązana w jadalni (dawnej kuchni), gdzie zastosowano panele akustyczne okrągłe i prostokątne od MDD tworzące rodzaj grafiki na ścianie.

Projekt: Q+B.Architekci, Beata Tokarska-Kornecka, Jakub Kornecki

Grafiki: Anna Blauth

Zdjęcia: Marcin Grabowiecki

Czytaj też: Kraków | Kamienica | Wnętrza | Eklektyzm | Detal | whiteMAD na Instagramie