Jest w otoczeniu natury. Nowoczesny dom w Beskidach

To nowy projekt pracowni RS+ Robert Skitek. Dom w Beskidach ma 241 m kw. powierzchni. Zespół architektów nadał mu nowoczesną formę i ozdobił drewnianą elewacją, która koresponduje z najbliższym otoczeniem.

Budynek powstał w malowniczym krajobrazie Beskidu Żywieckiego na terenie o dużym nachyleniu, w otoczeniu lasu. Dom usytuowany został na działce w centralnym jej punkcie w taki sposób, aby wykorzystać jej uwarunkowania oraz uchwycić najlepszy widok na panoramę gór. Dzięki temu pomieszczenia otwierają się na dwie strony – albo na wspaniały widok gór, albo na zieloną ścianę lasu.

Charakterystyczna bryła budynku składa się z trzech segmentów o różnej wysokości. Dachy jednospadowe ułożone zostały naprzemiennie. To celowy zabieg, który pozwolił podzielić funkcjonalnie bryłę budynku. Na tych „przecięciach”, w środku powstały wąskie i długie korytarze.

Duża różnica nachylenia terenu została wykorzystana do utworzenia strefy wejściowej z garażem na poziomie niższym niż strefa mieszkalna. Strefa dzienna położona została w środkowym segmencie i rozdziela inne części budynku – segment z pokojami dla dzieci oraz strefę sypialną rodziców z łazienkami. Podstawowy program mieszkalny architekci zaprojektowali na jednym poziomie.


Strefa dzienna składa się z salonu, aneksu kuchennego i części jadalnianej. To tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu, a dzięki dużym przeszkleniom mogą podziwiać atrakcyjne widoki. Dodatkową przestrzenią do rekreacji jest zadaszony taras z tyłu budynku. Dom w Beskidach ma też antresolę.

Wizualnym plusem są elewacje od strony południowej i północnej wykończone drewnem. Pozostałe elewacje i dach pokryto grafitową blachą na rąbek.

Autor: arch. Robert Skitek, arch. Martyna Lenart-Zygmunt

projekt wnętrz: arch. Robert Skitek, arch. Joanna Kujda

Konstrukcja: mgr inż. Marek Manjura

Architektura krajobrazu: – Kurtek landscape design studio – Tomasz Kurtek http://www.kurtek.eu

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski http://archifolio.pl

_

O pracowni:

Autorska pracownia projektowa RS+ została założona w 2001 roku. Założycielem i głównym projektantem jest architekt Robert Skitek, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej (dyplom 1999), członek IARP, posiadający uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń 60/03/SLOKK/II, członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Tychach, członek Rady Muzeum Miejskiego w Tychach. Pracownię uzupełnia “+” , czyli zespół – czynnie biorący udział w tworzeniu projektu na każdym jego etapie. Zespół tworzą ambitni i odpowiedzialni ludzie, dla których projektowanie jest pasją i wielką przyjemnością. Aktualnie główny zespół projektowy razem z Robertem tworzą architektki: Martyna Lenart-Zygmunt, Patrycja Fersztorowska, Angelika Skipioł oraz studentka Daria Krzak.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Drewno | Elewacja | Minimalizm | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie