Jest z końca XIX wieku. Dworzec w Ożarowie Mazowieckim po remoncie

Dworzec w Ożarowie Mazowieckim został otwarty dla podróżnych. To kolejny dworzec, jaki w ostatnich tygodniach został otwarty po remoncie. Czym wyróżnia się ten w Ożarowie Mazowieckim?

Modernizację dworca przeprowadzono w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko. Udaną metamorfozę przeszedł historyczny dworzec w Ożarowie Mazowieckim, który teraz wygląda jak nowy.

Budynek dworca zbudowano w 1890 r. Podczas prac dokładnie wyczyszczono ceglaną elewację wyższej i starszej części budynku. Zadbano o detale architektoniczne i odtworzono stylizowane na historyczne lampy. Niższa, parterowa część budynku została otynkowana i pomalowana na jasny kolor. To właśnie w tej części odbywa się obsługa pasażerów – z tego powodu, umieszczono tam podświetlany logotyp PKP i napis “dworzec kolejowy” oraz “Ożarów Mazowiecki”. Ten pierwszy widoczny jest od strony miasta, a drugi od strony peronów.

Warto zwrócić uwagę na ażurowe zdobione kraty w oknach, których wygląd nawiązuje do lat 20. XX wieku. Wtedy ta część budynku została dobudowana. Cały budynek zyskał nocną iluminację.

Przestrzeń obsługi podróżnych mieści się w parterowej części dworca. Zaprojektowano ją nowocześnie w odcieniach bieli i szarości. Nieco „ciepła” wnętrzu dodają wykonane z drewna brązowe drzwi i okna oraz minimalistyczny, geometryczny detal przy okienku kas biletowych – informują kolejarze.


W holu ustawiono ławki z drewnianymi siedziskami, gabloty z rozkładem jazdy oraz zamontowano elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Przebudowano też otoczenie budynku. Zbudowano pochylnię i miejsca postojowe dla aut. Ustawiono wiatę rowerową na 16 pojazdów, położono nowe chodniki i zamontowano elementy małej architektury.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:

fot. Grzegorz Gołębiowski, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0

Przebudowa dworca w Ożarowie Mazowiecki kosztowała 10,86 mln zł brutto.

O innych wyremontowanych dworcach kolejowych przeczytacie w naszych artykułach TUTAJ.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Kolej | Detal | Elewacja | Cegła | Zabytek | whiteMAD na Instagramie