Jordanówka
Źródło: ZZM w Krakowie

Jordanówka z Parku Jordana w Krakowie. Zabytek czeka metamorfoza

Jordanówka – charakterystyczny budynek z Parku Jordana znów będzie cieszył oko, ale nie tylko. W 2022 roku opracowana została kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz wydana została decyzja pozwolenia na budowę.

Budynek jest w złym stanie technicznym, dlatego w tym momencie nie jest przedmiotem dzierżawy. Po zakończonej modernizacji możliwe będzie przeznaczenie go w dzierżawę w drodze przetargu na operatora tego miejsca. Projekt zakłada przeznaczenie tego miejsca na całoroczną kawiarnię/punkt gastronomiczny z dodatkową funkcją społeczną lub kulturalną, o której pojawienie się postulowali mieszkańcy w trakcie przeprowadzonych w ubiegłym roku przez miasto konsultacji społecznych. Zadanie będzie mogło być realizowane po zabezpieczeniu środków finansowych na ten cel.

Źródło: ZZM w Krakowie

Jordanówka


Projekt opracowany został zgodnie z wytycznymi służb konserwatorskich. Dotyczyły one m.in. utrzymania obecnej bryły, podziałów architektonicznych oraz komunikacji. Pawilon “Jordanówka” został wybudowany w 1974 r. na podstawie projektu sporządzonego przez pracownię PW-1 biura projektów “Miastoprojekt – Kraków” w Krakowie, w miejscu zburzonego drewnianego pawilonu o tej samej nazwie. Budynek ma kształt rotundy. Posiada pełne przeszklenia w części kawiarnianej. Otoczony jest tarasem. Projekt uwzględnia modernizację tego miejsca z troską o szczegóły charakterystyczne dla obiektu, który wpisany jest do rejestru zabytków. Utrzymana zostanie chociażby drewniana podbitka podcieni, kamienna posadzka składająca się z charakterystycznych marmurów, wapieni i dolomitów, przywrócenie pierwotnej kolorystyki baru, czy specyficznych punktowych lamp w czarnych oprawach w kształcie walca.

Jordanówka przed i po renowacji. Autor zdjęcia: cracusiac i ZZM w Krakowie

Budynek będzie posiadał zaplecze sanitarne dostosowane do pełnionych funkcji, a modernizacja pozwoli na wprowadzenie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt modernizacji to stworzenie miejsca odpowiadającego na potrzeby mieszkańców odwiedzających park oraz wpisującego się w idee założyciela oraz patrona parku doktora Henryka Jordana.

Źródło: ZZM w Krakowie

Czytaj też: Architektura w Polsce | Modernizm | Wnętrza | Architektura | whiteMAD na Instagramie