Kameralne osiedle “Blisko lasu”. Zbudują tu dziewięć domów jednorodzinnych

Jego projekt przygotowali architekci z krakowskiej pracowni INDO Architekci. Osiedle “Blisko lasu” tworzy dziewięć domów jednorodzinnych, które korespondują z zielonym otoczeniem miejscowości Niedźwiada. Przyszli mieszkańcy będą mieć bujny las na wyciągnięcie ręki.

Projektując osiedle architekci chcieli stworzyć miejsce, które zaoferuje komfortową przestrzeń do życia i jednocześnie umożliwi kontakt z przyrodą. Budynki powstaną na terenie miejscowośći Niedźwiada, która położona jest w południowo-zachodniej części gminy Ropczyce. To malowniczy zakątek bo obszar zabudowań rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Niedźwiadki po obu stronach jej brzegu. Atutem jest też ukształtowanie terenu, które uatrakcyjnia przestrzeń.

Architekci zaprojektowali domy jako minimalistyczne konstrukcje. Dwuspadowe dachy domów współgrają z krajobrazem i nawiązują do tradycyjnych rozwiązań budownictwa regionu. Główne wejście zlokalizowane zostało od strony północno-zachodniej, jest starannie zaakcentowane i tworzy zadaszoną strefę wejściową.

Projektanci zdecydowali, że pokrycie elewacji i dachu wykonane zostanie z takiego samego materiału. To blacha stalowa o jasnym odcieniu szarości. Dzięki temu udało się uzyskać jednolitą bryłę budynku. Również elewacja frontowa jest jasna – tutaj architekci sięgnęli po jasne drewno świerkowe.

To połączenie materiałów nadaje budynkom unikalny i elegancki charakter, jednocześnie wpisując się w otaczającą przyrodę – opisują architekci.

Każdy budynek ma 116 m kw. powierzchni. To optymalna wielkość, która pozwoli wewnątrz stworzyć optymalną przestrzeń do komfortowego życia. Strefa dzienna zaplanowana została na parterze i składa się z kuchni, jadalni i salonu otwartego na dwie kondygnacje. Dodatkowo na tym poziomie znajduje się pomieszczenie do pracy, łazienka i pomieszczenie techniczne.


Strefa nocna zaprojektowana została na piętrze i składa się z sypialni, łazienki i garderoby.

Projekt dba o bliski kontakt z przyrodą. Położenie w sąsiedztwie bujnego lasu sprzyja integracji mieszkańców z otaczającym środowiskiem. Duża liczba powierzchni leśnych i zróżnicowane ukształtowanie terenu stanowią naturalny habitat z wtapiającą się w architekturą budynków. Z każdego okna mieszkańcy mogą cieszyć się pięknymi widokami lasu oraz przestrzenią doliny, tworzącą niepowtarzalny pejzaż – dodają autorzy projektu “Blisko lasu”.

Architektura budynków została celowo zaprojektowana tak, aby w pełni wykorzystać perspektywiczne widoki na otaczającą dolinę. Duże okna wychodzące na południowy i wschodni kierunek umożliwiają mieszkańcom cieszenie się pięknymi zachodami słońca oraz niezakłóconym widokiem na otaczającą naturę.

projekt: INDO Architekci (http://indo.pl)

wiz. Jacek Michalik

Czytaj też: Domek letniskowy | Dom jednorodzinny | Minimalizm | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły