Kamienica Leona Breslauera – czy perła warszawskiej secesji doczeka się remontu?

Przy ul. Górnośląskiej 22 w Warszawie stoi samotna i wydawałoby się niepozorna kamienica. Odrapane ściany, zniszczone drzwi wejściowe zamknięte na kłódkę i drewniany dach mający chronić przechodniów przed spadającym tynkiem nie budzą dobrych skojarzeń. Natomiast wystarczy przystanąć i przyjrzeć się elewacji, aby szybko zmienić zdanie o budynku. Jego fasada i wnętrza stanowią jeden z najbogatszych i najlepiej zachowanych przykładów architektury secesyjnej wśród warszawskich kamienic. Trzypiętrowa budowla wzniesiona w 1904 roku to kamienica Leona Breslauera.

Bogata oprawa fasady zawiera elementy zaczerpnięte ze świata flory, fauny i fantazji, m.in. fryz z liści i owoców kasztanowca, złocieni pospolitych, uskrzydlone kobiece głowy i oryginalną kompozycję z pawi i pęków roślinnych. Patrząc na kamienicę mamy wrażenie obcowania z pięknym ogrodem. Wiele zachowanych elementów secesyjnych znajduje sią także wewnątrz kamienicy.

Kamienica Leona Breslauera


Przejazd bramny jest poprzedzony schodkami, a dwuskrzydłowe drzwi parą odbojów w kształcie krasnali z tarczami z datą „1898″. Kamienica cudem przetrwała II wojnę światową bez większych uszkodzeń. W czasie powstania ulica Górnośląska (dawniej Górna) mocno ucierpiała, pożary strawiły wiele budynków, ale secesyjna perła ocalała. Po wojnie została upaństwowiona i duże apartamentowe mieszkania podzielono na mniejsze. W 1990 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków o nr rej. 1410-A z 15.01.1990. Lata zaniedbań sprawiły, że z kamienicy konieczne było wysiedlenie mieszkańców. Obecnie stoi opustoszała i ulega dalszej degradacji. Czy uda się ją ocalić zanim strawi ją pożar lub zostanie zniszczona na tyle, że nie będzie już czego ratować?

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Kamienica w latach swojej świetności i obecnie. Źródło: fotopolska.eu.

Temat: Kamienica Leona Breslauera – czy perła warszawskiej secesji doczeka się remontu?

Źródła: citytalks.eu, warszawskie-mozaiki.pl, domena publiczna