Kamienica Lilpopów w centrum Warszawy czeka na drugie życie.

Przy niedawno zrewitalizowanym tzw. Placu Pięciu Rogów, na styku ul. Chmielnej i Zgoda stoi dość interesująca, choć bardzo zaniedbana kamienica. Budynek, swym kształtem mogący przywodzić nieco na myśl nowojorski Flatiron Building, to kamienica Lilpopów.

Budowla w kształcie klina powstała w 1877 roku dla Marii z Wernerów Lilpopowej, przedstawicielki zamożnej, znanej i szanowanej w Warszawie rodziny Lilpopów. Zbudowano ją na zrębach domu z 1828 roku. Projekt budynku opracował popularny ówcześnie architekt Edward Lilpop. W 1902 roku pod nadzorem tego samego architekta liczącą trzy piętra kamienicę podwyższono o dwie kondygnacje.


 

Budynek, o charakterystycznym jednoosiowym narożniku z balkonami, został uszkodzony podczas II wojny światowej, jednak zachował się w stosunkowo dobrym stanie. Odbudowana kamienica przez wiele kolejnych lat była degradowana przez jej lokatorów. W okresie tym usunięto detale wnętrz: zdobienia stropów i ścian, piece kaflowe oraz oryginalną stolarkę. Kolejne, jeszcze większe szkody wyrządził nowy właściciel obiektu. Rozpoczął jego przebudowę bez uzgodnień z konserwatorem zabytków. Przebudowa ta polegała na skuciu reszty ozdób, zdjęciu dachu, wymontowaniu windy i zlikwidowaniu klatek schodowych. Później budynek został sprzedany zagranicznej firmie i od lat stoi niemal całkiem pusty. Jego przyziemie od strony ul. Chmielnej to ściana bohomazów i różnego rodzaju plakatów, natomiast cała elewacja od strony ul. Zgoda pokryta jest nieestetyczną siatką. Rejon Placu Pięciu Rogów i pobliskich ulic przechodzi metamorfozę, która ma nadać okolicy bardziej przyjazny i estetyczny wygląd oraz nowe funkcje. Pięknieją również okoliczne budynki. Czy i kamienica Lilpopów, zajmująca tak eksponowane miejsce w warszawskim Śródmieściu, doczeka się drugiego życia?

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi budynkami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Widok na kamienicę w latach 30. XX w. i obecnie. Źródło: MBC

Lipiec 1975 i kwiecień 2023. Źródło: NAC

 

Temat: Kamienica Lilpopów w centrum Warszawy czeka na drugie życie.

Źródła: warszawa1939.pl, polskaniezwykla.pl, warszawamoimoczkiem.blogspot.pl, fotopolska.eu, domena publiczna