Kamieniczki 8 i 7 po całkowitej odbudowie i rekonstrukcji barokowych elewacji, rok 1999. Źródło: Zbiory prywatne Mariusza Brzezińskiego/fotopolska.eu

Kamienica Linsinga w Szczecinie: zniszczenie i rekonstrukcja barokowej perełki

Główny plac szczecińskiego Starego Miasta to dawny Rynek Sienny, zwany też Starym Rynkiem. W czasie II wojny światowej teren ten został niemal całkowicie zniszczony. Dzisiaj pośród chaotycznej zabudowy możemy zobaczyć kilka kamienic nawiązujących swoim wyglądem do dawnych obiektów. Jedną z nich jest zrekonstruowana w latach 1996-1997 kamienica Linsinga przy ul. Siennej 7.

Barokową kamienicę wzniesiono po 1677 r., po zakończeniu walk między Szwedami a Brandenburczykami w czasie wojny duńsko-szwedzkiej. Jednopiętrowy obiekt z trzypoziomowym poddaszem ukrytym za barokowym szczytem stanął na narożnej działce pomiędzy ulicami Sienną i Osiek. Parter kamienicy ozdobiono boniowaniem, a wejście do budynku ujęto w portal zwieńczony trójkątnym naczółkiem. Fasadę frontową wraz ze szczytem ozdobiono stiukowymi girlandami, a okna obramowano opaskami.

Kamieniczki nr 8 i 7 na Rynku Siennym, ok. 1867 r. Źródło: Zbiory prywatne Mariusza Brzezińskiego/fotopolska.eu


W 1720 r. jej właścicielem był podskarbi Linsing, stąd jej obecna nazwa. Na początku XIX wieku kamienica najpierw należała do kupca Rauchego, a następnie była własnością kupca Wegnera. W 1875 r. jej właścicielem został mistrz murarski Schinke. Rozebrał on barokowy obiekt, a na jego miejscu wzniósł nową kamienicę w stylu neorenesansowym. W czasie ciężkich bombardowań Szczecina nowy budynek został niemal całkowicie zniszczony. Jego ruiny rozebrano wraz ze wszystkimi innymi kamienicami Podzamcza.

Kamienica ok. 1867 r. i obecnie. Źródło: Zbiory prywatne Mariusza Brzezińskiego/fotopolska.eu

Kamienica Linsinga podczas odbudowy w 1997 i w 2017 r. Źródło: Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu

Koncepcja odbudowy szczecińskiego Podzamcza, powstała po 1989 r., wiązała się także z rekonstrukcją trzech najcenniejszych kamienic przy rynku Siennym. Projekt kamienicy nr 7 według stanu z XVIII w. opracował w latach 1994–1996 zespół architektów w składzie: H. Balcerek, T. Balcerzak, R. Fiedczak, R. Frydrycki i J. Lenart. Prace budowlane rozpoczęto w 1996 r., a zakończono w 1999 r. Kamienica Linsinga znów zdobi szczeciński rynek, choć pokuszono się jedynie o rekonstrukcję frontu. Boczna fasada posiada współczesną formę, tak jak i wnętrza.

Źródło: wikipedia,pl, szczecin.eu

Czytaj też: Architektura | Historia | Miasto | Szczecin | Architektura w Polsce | Kamienica