Widok 8

Kamienica przy ul. Widok 8 – wiedeńska secesja w sercu Warszawy

Warszawska ulica Widok ukryta jest w Śródmieściu, w cieniu powojennej zabudowy. Tamtejsze kamienice miały sporo szczęścia i w większości przetrwały wojnę i powstanie. W latach powojennych zdecydowano o rozbiórce części z nich, tworząc miejsce pod nowe budynki utrzymane w duchu socrealizmu. Północna pierzeja ulicy dotrwała do dziś w dużo lepszym stanie, niż jej południowa część. Wśród szeregu zachowanych kamienic dominuje i wyróżnia się wysoki obiekt pod adresem Widok 8.

Kamienica została wybudowana około 1910 roku wg projektu nieznanego architekta. Dziewięciopiętrowy gmach wzniesiono pośród głównie trzypiętrowych kamienic, przez co zdecydowanie dominował w okolicy, a dodatkowo był jednym z najwyższych w mieście, obok m.in. kamienicy Antoniego Jasieńczyka-Jabłońskiego przy Placu Zbawiciela. W drugiej połowie lat 90. XX wieku fasadzie budynku nadano obecny elegancki styl wiedeńskiej secesji, zdobiąc ją zielonymi płytkami, złotymi okrągłymi elementami dekoracyjnymi czy kutymi balustradami. Pośrodku elewacji znajduje się półokrągły wykusz zwieńczony balkonem, a nad całością góruje geometryczny szczyt.


Podczas powstania w 1944 roku budynki na ulicy Widok zostały częściowo zniszczone. W czasie powojennej odbudowy i przebudowy centrum Warszawy rozebrano tam 13 kamienic, z czego trzy były nieuszkodzone. Reprezentacyjna nieruchomość pod numerem 8 ocalała, lecz wyrastająca w okolicy nowa zabudowa przyćmiła nieco jej imponujące rozmiary.

 

W 1998 roku kamienica przeszła gruntowną przebudowę, podczas której nadano jej secesyjną szatę. We wnętrzach urządzono biura, których powierzchnia wynosi aż 3600 m kw. W ramach szeroko zakrojonych prac usunięto wszelki bogaty wystrój pomieszczeń, zachowując go jedynie częściowo w holu i na klatce schodowej. Parter zaadaptowano na lokale gastronomiczne.

Widok 8

Okazała kamienica otoczona nową, wysoką zabudową już nie prezentuje się tak jak dawniej, a przebudowa odebrała jej dużo autentyczności, co widać choćby na bocznych elewacjach. Mimo tego budynek przy ulicy Widok 8 wciąż należy do czołówki najciekawszych przykładów secesji w Warszawie.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Architektura w Polsce | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie