Kamil Świątoniowski i regały Modular. Powrót do technologii gięcia sklejki

Regały Modular zaprojektował Kamil Świątoniowski. Meble powstały w pracowni projektowania produktu dr Dagmary Latały na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. To proste meble, które spodobają się fanom minimalistycznego designu.

Kamil Świątoniowski jest studentem kierunku Art&Design, gdzie w Instytucie Sztuki i Designu obecnie pracuję nad dyplomem magisterskim. Projekt regału Modular to zapowiedź dyplomu magisterskiego,  który wykorzystuje technologię gięcia sklejki. 

Głównymi założeniami przy projektowaniu produktu było zapoznanie się z technologią gięcia sklejki oraz aspekt modułowości i lekkości wizualnej mebli.

Pracę projektową rozpocząłem od analizy rynkowej i materiałowej pod kątem wytrzymałości i plastyczności materiału jakim jest gięta sklejka – mówi młody projektant.

Pierwsze koncepcje projektowe rozpoczęły się od modelowania i wyznaczania proporcji mebla. Na tym etapie niezbędna była konsultacja z producentem jakim jest Bester Sklejki, który jest liderem w  projektowaniu i wytwarzaniu wysokiej jakości komponentów gięto-klejonych. 

Kontakt z producentem Bester sklejki, umożliwił mi zapoznanie się z procesem produkcyjnym komponentów, który okazał się być wieloetapowy. Miałem możliwość zobaczenia i zrozumienia całego procesu powstawania komponentów zaczynając od pierwszego etapu dobierania i składowania  surowca aż po obróbkę końcową, która ma na celu nadanie końcowego kształtu. Na tym etapie  nawiązała się między nami współpraca, dzięki której mogłem wykonać modele regałów Modular – dodaje Kamil Świątoniowski.


Regał Modular składa się z dwóch głównych modułów oraz siedmiu łączników, wykonanych z ośmiowarstwowej sklejki bukowej formowanej w jednym kawałku. Montaż mebla jest prosty i intuicyjny. Odbywa się bez użycia narzędzi. Wszystkie elementy są wsuwane w siebie tworząc stabilną całość. Regały Modular powstały w dwóch wersjach kolorystycznych: naturalny buk oraz wersja bejcowana na ciemno. 

Kamil Świątoniowski jest obecnie studentem studiów magisterskich kierunku Art&Design w instytucie Sztuki i Designu na Uniwersytecie Pedagogicznym im Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W projektowaniu kieruje się tworzeniem trwałych, jakościowych oraz użytecznych przedmiotów, które odpowiadają na problemy współczesnego świata. Jego projekty wyróżnia świadomy dobór materiałów, powściągliwa forma oraz nacisk na estetykę.

źródło: Kamil Świątoniowski

Czytaj też: Meble | Minimalizm | Drewno | Portfolio | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie