Schwartza
Kamienica w 2023 r. Fot. Agnieszka Bielecka

Kapitalny remont kamienicy Schwartza dobiega końca. Toruński zabytek już zachwyca

Postępują intensywne prace remontowe zabytkowej kamienicy Schwartza, która zlokalizowana jest przy ul. Bydgoskiej 50-52 w Toruniu. Po zakończeniu inwestycji, z obiektu będą korzystać instytucje miejskie – Toruńska Agenda Kulturalna oraz Toruńskie Centrum Usług Społecznych.

Wyjątkowa kamienica przez lata stała w tragicznym stanie. Zdawało się, że jej losy są przesądzone i zniknie niebawem z mapy miasta. Społecznicy oraz “Nowości: Dziennik Toruński” prowadziły batalię o uratowanie zabytku, co zakończyło się wielkim sukcesem. Jesienią 2020 roku wreszcie rozpoczęto prace.

Kamienica w 2021 r. Fot. Sławomir Kowalski


Remont zabytkowej kamienicy objął prace budowlano-konstruktorskie, w tym wzmocnienie konstrukcji budynku, elewacyjne, dekarskie, termomodernizację oraz budowę instalacji wewnętrznych. Budynek został wyposażony w windę, która pozytywnie przeszła pierwsze testy. W ramach zagospodarowania terenu powstaną także miejsca postojowe i chodniki. Zagospodarowana zostanie też zieleń wokół budynku. Warto dodać, że na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany witraż, który znajdował się przy Bydgoskiej 50. Zachowana została też istniejąca stolarka drzwiowa. W ostatnim czasie trwały prace związane z wykonaniem instalacji oraz prace budowlane i konserwatorskie wewnątrz budynku, m.in. okładziny, sztukaterie ścian, sufitów, montaż podłóg drewnianych. Natomiast na zewnątrz prace związane z wykonaniem zagospodarowania terenu, m.in. ciągów pieszych i jezdnych.

Kamienica Schwartza w 2023 r. Fot. Agnieszka Bielecka

Po remoncie kamienica będzie wykorzystywana przez Toruńską Agendę Kulturalną oraz Toruńskie Centrum Usług Społecznych. TAK w budynku znajdującym się pod numerem 50 utworzy Kulturalny Hub. Będzie to nowoczesne, atrakcyjne dla turystów i mieszkańców centrum kulturalne, oferujące szeroki zakres wydarzeń – od dużych imprez międzynarodowych, poprzez liczne mniejsze wydarzenia, aż po ofertę lokalną, skierowaną do mieszkańców dzielnicy. Z kolei TCUS w ramach projektu „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, w poddziałaniu 6.4.1 Rewitalizacja obszarów miejskich i ich obszarów funkcjonalnych w ramach ZIT, o wartości 13 063 741,01zł, z kwotą dofinansowania 10 511 560,00zł, przewiduje powstanie w remontowanym budynku dwóch nowych form wsparcia mieszkańców Gminy Miasta Toruń.

Schwartza
Kamienica Schwartza w 2023 r. Fot. Agnieszka Bielecka

Kamienica, złożona z dwóch połączonych budynków, powstawała etapami. Najpierw Konrad Schwartz zbudował dla siebie i swojej rodziny budynek przy ul. Bydgoskiej 50. Projekt zamówił u berlińskich  architektów Gustawa Erdmanna i Ernsta Spindlera. Trzy lata później zrobili to samo z kamienicą przy Bydgoskiej 52. W 1904 roku druga część budynku była gotowa. Znajdowały się tam luksusowe mieszkania na wynajem. Budynki są bogato zdobione formami fachwerkowymi (pruski mur) i nawiązują do motywów tyrolskich (biały tynk z ciemnym drewnem). W elewacji wyróżnia się część portalowa z wykuszem zwieńczonym kopułą nawiązującą natomiast do neobarokowych form berlińskich; po bokach wykusza zaprojektowano dwie 4-kondygnacyjne części fasady zwieńczone szczytami odwołującymi się do baroku i mają z kolei nawiązywać do smukłych toruńskich kamienic patrycjuszowskich. Po 1945 roku w budynku mieścił się posterunek Milicji Obywatelskiej. W 1953 roku przy ul. Bydgoskiej 52 mieścił się dom studencki, następnie od końca lat 50. mieszkania lokatorskie. Z czasem obiekt popadł w ruinę. Dobiegający końca remont sprawi, że kamienica Schwartza znów będzie w czołówce najpiękniejszych w okolicy.

Źródło: torun.pl, torun.naszemiasto.pl, toruntour.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Toruń