© Anna B Gregorczyk / @Fotoarchitektura

Poznań: przebudowa domu “kostki” z PRL. Efekt? Jest skromnie i ładnie

Grunwald – dzielnica Poznania formalnie powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Zabudowana w większości willami jednorodzinnymi. Obecnie jedno z najbardziej pożądanych lokalizacji w mieście. Przebudowa domu “kostki” z PRL to projekt autorstwa biura P3 Pracowania Architektury. Dom po remoncie zyskał nowe życie.

Istniejący dom był w kiepskim stanie, podzielony był na dwa oddzielne lokale mieszkalne, każdy na innej kondygnacji i ze wspólną piwnicą. Ogród w równie fatalnej kondycji potrzebował nowego życia. Dla właścicieli najważniejsze było przezwyciężenie ograniczeń istniejącego budynku. Należało znaleźć miejsce na wygodny hol wejściowy, powiększenie salonu i miejsce na samochody. Wcześniej na działce nie było, żadnego garażu.

Powstał pomysł, aby brakujące przestrzenie umieścić w jednym parterowym pawilonie „obejmującym” istniejący dom. Ceglany pas zawiera potrzebne funkcje uzupełnione o zadaszony taras. Cegła używana na Grunwaldzie jako dekoracja stała się dominującym materiałem w nowej dobudowanej części, wykorzystano ten trwały materiał także do odtworzenia gzymsów, cokołu oraz detali przy oknach narożnych.

We wnętrzach autorstwa Volta Design duch dzielnicy wciąż jest żywy, lastryko, dębowy parkiet, jasne wnętrza uzupełnione indywidualnie projektowanymi meblami domykają atmosferę domu. Aura willi miejskiej, z rysem nowoczesności tworzą pogodną i elegancką całość. Parter, piętro z pokojami dzieci i piwnica dają razem 500 m kw. powierzchni i doskonale odpowiadają na potrzeby nowych mieszkańców.

© Anna B Gregorczyk / @Fotoarchitektura

Na końcu rzucono wokół domu lastrykowe płyty a ogród na nowo odżył. Udało się odzyskać kawałek pięknego Grunwaldu. To nie jest jedyna przebudowa domu z PRL, o której pisaliśmy. Kolejne ciekawe przykłady znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Projekt: P3 Pracowania Architektury, www.p-3.pl

Zdjęcia autorstwa: Anna B. Gregorczyk, FOTOARCHITEKTURA 

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura PRL | Ciekawostki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły