P3 Architekci - http://www.p-3.pl/

Renowacja PRL-owskiej kostki z Poznania. Prosta i efektowna!

Grunwald – dzielnica Poznania formalnie powstała w latach 50. ubiegłego wieku. Zabudowana w większości willami jednorodzinnymi. Obecnie jedno z najbardziej pożądanych lokalizacji w mieście.

Istniejący dom był w opłakanym stanie, podzielony na dwa oddzielne lokale mieszkalne, każdy na innej kondygnacji, wspólna piwnica. Ogród w równie fatalnej kondycji potrzebował nowego życia. Dla nowych właścicieli najważniejsze było przezwyciężenie ograniczeń istniejącego budynku. Należało znaleźć miejsce na wygodny hol wejściowy, powiększenie salonu i miejsce na samochody. Obecnie na działce nie było, żadnego garażu.

Powstał pomysł aby brakujące przestrzenie umieścić w jednym parterowym pawilonie „obejmującym” istniejący dom. Ceglany pas zawiera potrzebne funkcje uzupełnione o zadaszony taras. Cegła używana na Grunwaldzie jako dekoracja stała się dominującym materiałem w nowej dobudowanej części, wykorzystano ten trwały materiał także do odtworzenia gzymsów, cokołu oraz detali przy oknach narożnych.

We wnętrzach autorstwa Volta Design duch dzielnicy wciąż jest żywy, lastriko, dębowy parkiet, jasne wnętrza uzupełnione indywidualnie projektowanymi meblami domykają atmosferę domu. Aura willi miejskiej, z rysem nowoczesności tworzą pogodną i elegancką całość. Parter, piętro z pokojami dzieci i piwnica dają razem 500m2 powierzchni i doskonale odpowiadają na potrzeby nowych mieszkańców.

Na końcu rzucono wokół domu lastrikowe płyty a ogród na nowo odżył. Udało się odzyskać kawałek pięknego Grunwaldu.

Projekt:  P3 Pracowania Architektury, www.p-3.pl

Zdjęcia autorstwa: Anna B. Gregorczyk, FOTOARCHITEKTURA