Kolejny Las Pamięci w Poznaniu. Pochówki w biodegradowalnych urnach

To już drugi Las Pamięci, jaki powstał w Poznaniu. Pierwszy znalazł się na terenie cmentarza junikowskiego. Drugi otwarty został na terenie cmentarza komunalnego Miłostowo.

W sumie Las Pamięci ma 235 m kw. powierzchni i umożliwia organizowanie pochówków w biodegradowalnych urnach. Nie znajdziemy tu pamiątkowych tablic i nagrobków. Miejsce ma mieć jak najbardziej naturalny charakter, dlatego powierzchnię pokrywają liście i ściółka.

Teren przeznaczony na pochówki jest ogrodzony, co uniemożliwia spacerowanie po nim, a pozwala na zachowanie należnej czci spoczywającym tu zmarłym – mówi Mateusz Dzioba, zastępca dyrektora Usług Komunalnych.

Wspomnienie o pochowanych tu zmarłych znajduje się na ustawionych w pobliżu kamieniach. To właśnie przy tych kamieniach bliscy mogą zostawiać kwiaty. Tuż przed kwaterą zamontowano ławkę dla odwiedzających. Las Pamięci w skromnej formie ma sprzyjać zadumie i kontemplacji. To ogromna różnica w porównaniu do tradycyjnych miejsc pochówku z nagrobkami i kolorowymi zniczami.

O wcześniejszym Lesie Pamięci na Junikowie pisaliśmy TUTAJ. W niespełna rok pochowano tam już kilkanaście osób. Pochówki w urnach są w Poznaniu coraz popularniejsze – przekraczają już 50 proc. wszystkich pogrzebów. Natomiast w skali Polski pochowki w urnach stanowią około 40 proc. pogrzebów.


W Lasach Pamięci w przyszłości prawdopodobnie będzie można organizować pożegnania zmarłych rozsypując prochy bliskich. Jednak póki co brakuje regulacji prawnych, które umożliwiałyby stosowanie takiej praktyki.

źródło: UM Poznań

Czytaj też: Poznań | Place, Skwery, Parki  | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie