Kolekcja mebli Umage, czyli praktyczne piękno ze Skandynawii

Czystość formy, przejrzystość konstrukcji – plus jakiś nieoczywisty element, albo zaskakujące rozwiązanie techniczne. Właśnie to lubimy w skandynawskim dizajnie najbardziej. Takie wartości przyświecają też nowej kolekcji duńskiej marki Umage, która dowodzi, że zwykłe i praktyczne rzemiosło z powodzeniem może być niezwykłym dziełem sztuki.

Słowo umage [u:mej] oznacza w języku duńskim trud, wysiłek, starania. Sami twórcy marki tłumaczą przyjęcie takiej nazwy jako wyraz hołdu dla ludzi, którzy podejmują wyzwanie czynienia życia piękniejszym i lepszym. Początki marki sięgają 2007 r. wtedy to działała pod szyldem Vita Copenhagen i oferowała lampy do samodzielnego montażu. W 2018 r. zadebiutowała pierwsza kolekcja mebli, z tej okazji brand zmienił nazwę – nie na znak zerwania z przeszłością, lecz jako dopełnienie ewolucji, której marka podlegała w ciągu ponad dziesięciu lat istnienia.

Meble Umage mają wszystko to, czego można spodziewać się od skandynawskiego wzornictwa. Minimalizm i prostota potrafią jednak nieźle zaskoczyć! Przykładem jest sofa Lounge Around, którą projektanci wzbogacili o elementy, w których zmieścimy wszystko, co potrzebne jest w zasięgu ręki: kieszeń na prasę, mobilny blat stolika i lampę.

sofa Lounge Around

Kolejnym przykładem jest fotel The Reader, którego ergonomiczny kształt sprawia, że jest to najwygodniejszy mebel do czytania.

fotele The Reader

Meblom do siedzenia, leżenia, polegiwania towarzyszą stoliki – A Conversation Piece, My Spot, pełne skrytek biurko Ambitions albo Hang Out (ten ostatni z dodatkowym miękkim „blatem” czy raczej półką-hamakiem, zawieszoną pod blatem właściwym). Convenience to z kolei malutkie stoliczki, które można zestawiać w całe regały, przełamując własne przyzwyczajenia do roli mebla. Podobnym ćwiczeniem dla naszej wyobraźni stanie się półka Teaser, którą można połączyć z jej siostrami za pomocą dodatkowych prętów.

stolik Hang Out z dodatkowym, miękkim “blatem”

Wyposażenie wnętrza by Umage dopełnia komódka Adaclous, częściowo zamykana tapicerowaną żaluzją, i wieszaki: Lean On Me (do przedpokoju) oraz Butterflies. Te ostatnie przypominają motyle, albo ptaki origami z aluminium i drewna, które, gdy przysiądą na ścianie, nie tylko posłużą do zawieszenia elementów garderoby, ale będą też mogły ukryć w swoich skrzydłach wiecznie gubiące się drobiazgi, na przykład klucze.

Projektanci stworzyli też lustro One More Look, które zostało przecięte półką. Pod nią ukryli kolejny schowek na klucze, kolczyki i inne drobne przedmioty, z których korzystamy każdego dnia.

lustro One More Look

Kolekcję śmiało możemy uznać za sukces. Projektanci umiejętnie zaprojektowali meble, które są nie tylko piękne, ale też praktyczne. Wszystko po to, aby nasze mieszkania lepiej wyglądały, a życie w nich stało się prostsze i wygodniejsze. Genialne, prawda?

Kolekcja Umage dostępna jest w sklepie internetowym PufaDesign.pl.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły