Kolorowe tapety ożywiły przestrzeń. Apartament z artystyczną duszą

Jest eleganckie i przywodzi na myśl paryskie wnętrza. Apartament z artystyczną duszą zaprojektowała Kinga Raczyńska z pracowni HF ARCHITECTS. Jasną przestrzeń ożywiły kolorowe tapety, których bogate wzory stanowią atrakcyjne uzupełnienie całej aranżacji.

Pracując nad projektem tego wnętrza architektka chciała pokazać, że tradycyjne wnętrze nie musi być jednolite. Jasną i elegancką przestrzeń ożywiają egzotyczne motywy, dzięki którym przestrzeń nabrała artystycznego wymiaru. W projekcie klasyczne motywy łączą się z nowoczesnymi elementami – meblami i dekoracjami.

Punktem wyjścia dla projektantki było stworzenie jasnego wnętrza, które przywodzić będzie na myśl przestrzenie paryskich apartamentów w kamienicach. Ich przeciwwagą są motywy inspirowane stylem kolonialnym, retro dekoracjami o tropikalnym charakterze. Nie brakuje również odniesień do eleganckiego art déco, antycznej sztuki oraz najnowszych trendów, które świetnie komponują się z koncepcją tego projektu.

Przestrzeń ta jest nasycona atmosferą uspokajającego spokoju, tworzoną przez harmonię bieli i ciepłych tonów jasnego drewna. Parkiet, położony w wzór francuskiej jodełki, oraz wysokie listwy przypodłogowe od samego wejścia wprowadzają do mieszkania nutę klasycznego eleganckiego stylu. Przeszklona ściana rozdzielająca korytarz od gabinetu delikatnie definiuje przestrzeń, a białe podziały okienne nawiązują do tradycyjnych drzwi w stylu pałacowym, jednak w bardziej minimalistycznym i nowoczesnym wydaniu – opisuje Kinga Raczyńska z pracowni HF ARCHITECTS.

Apartament ma ciekawe detale. Znajdziemy tu biblioteczkę wykonaną na zamówienie. Jej arkadowa forma udekorowana jest ozdobnymi łukami. Wiszący blat z elegancko ryflowanym frontem służy jako biurko. Tuż obok ustawiono fotel na trzech nogach w jasnym obiciu. Atmosferę wnętrza kreuje kolorowa tapeta z motywem tropikalnego krajobrazu, a okrągły kinkiet koresponduje s lampą sufitową.

Po przeciwnej stronie znalazła się część dzienna. Projektantka stworzyła tam strefę do odpoczynku z kominkiem i miejscem do oglądania telewizji. Część tę wyróżniają jasne odcienie i obłości. Sofa obita została tkanina bouclé i ozdobiona poduszkami w tym samym stylu.


Komfort wypoczynku podkreślają zaokrąglone pufy, puszysty dywan i stylowe stoliki kawowe, wszystko utrzymane w spójnej kolorystyce – dodaje autorka projektu.

Całość ożywiają dodatki – rośliny, eleganckie lampy i sztukateria. Element sztuki zrealizowano dzięki popiersiu nawiązującego do antycznych rzeźb, abstrakcyjnemu malowidłu i tapecie z motywami tropikalnymi.

Wnętrze jest też w pełni funkcjonalne. Przestronna kuchnia znajduje się w niszy z dostępem do balkonu i rozświetla przestrzeń swoją jasnością i funkcjonalnością. Jednocześnie zachowuje wysoki poziom elegancji. Jej projekt to mieszanka wpływów art déco, nowoczesnej klasyki oraz francuskiego szyku. Centralnym punktem tej części jest wyspa kuchenna o obłych kształtach z elegancki żłobionymi frontami i blatem z marmuru.

_

O pracowni:

Pracownię HF ARCHITECTS założyła Kinga Raczyńska. Architektka pierwsze lata swojej kariery zawodowej spędziła na Dalekim Wschodzie, gdzie wyspecjalizowała się w projektowaniu luksusowych hoteli oraz ośrodków spa. Zdobyta wiedza i doświadczenie zaowocowały licznymi realizacjami w różnych zakątkach świata. Biuro architektoniczne HF ARCHITECTS specjalizuje się w projektowaniu wysokiej jakości wnętrz, w których można dostrzec detale inspirowane motywami z całęgo świata. Dziś pracownię tworzą też Paulina Felices i Michalina Piotrowska. Siedziba pracowni jest w Gdyni.

projekt: HF ARCHITECTS (www.hfarchitects.pl)

zdjęcia: Patryk Polewany (polewany.com)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Ciekawostki | Detal | Eklektyzm | Warszawa | whiteMAD na Instagramie