Źródło: Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna 

Konkurs na Centrum Usług Środowiskowych we Wrocławiu – znamy wyniki!

Znamy wyniki konkursu architektonicznego na projekt siedziby Centrum Usług Środowiskowych „Consociatio BONITUM”. Przeprowadziło go Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „BONITUM” oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Wrocław. Centrum ma powstać w stolicy Dolnego Śląska przy ul. Skwierzyńskiej 34a/Żelaznej 27 i działać na podstawie państwowego programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne” rozszerzonego o dodatkowe usługi opiekuńcze i medyczne.

Wrocławskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „BONITUM” powstaje w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa, które starzeje się w zatrważającym tempie. Nic więc dziwnego, że coraz liczniej powstają i są projektowane obiekty niosące pomoc osobom starszym i niesamodzielnym. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno–użytkowym oraz ekonomicznym koncepcji adaptacji z rozbudową istniejącego obiektu. Ma on po rozbudowie pełnić funkcje opiekuńczo-mieszkalne i medyczne. Celem dodatkowym konkursu było wyłonienie najlepszej studialnej koncepcji budynku o funkcji uzupełniającej – terapeutycznej i mieszkalnej na tym samym terenie.

Projekt Centrum Usług Środowiskowych „Consociatio BONITUM”. Źródło: Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna 

Centrum Usług Środowiskowych


Pierwszą nagrodę otrzymało biuro Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna z Poznania (zespół w składzie: Mirosław Wojcieszak, Łukasz Gąska, Marta Sowińska, Kornel Kuzański, Anastazja Gronowska, Karol Szymaniak). Nagrodę przyznano za: „dobrą dyspozycję zagospodarowania terenu z zachowaniem znaczącej ilości zieleni istniejącej; prosty, czytelny, racjonalny układ funkcjonalno-przestrzenny; wyraźnie czytelne ukształtowanie strefy wejścia głównego do obiektu; prostą, bezpretensjonalną architekturę segmentu B i umiarkowaną ingerencję architektoniczno-budowlaną w obiekt istniejący (A),oraz za wyróżniające opracowanie przestrzeni wewnętrznych”.
Drugą nagrodę zdobył zespół z pracowni MPP z Wrocławia (zespół autorski: Zbigniew Maćków, Marta Firganek, Katarzyna Mrzewa, Justyna Turowska, Ewelina Zawadzka, Michał Zawadzki). Trzecie miejsce zajął Maciej Woś – Pracownia Architektoniczna z Wrocławia (zespół autorski: Maciej Woś, Agnieszka Bernaś).

Zwycięskie opracowanie polega na przebudowie i rozbudowie istniejącego budynku dawnego przedszkola oraz propozycji rozwiązań przestrzennych dla funkcji uzupełniającej założenie.

Inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy realizacyjne. W pierwszym etapie budynek CUS zostanie poddany przebudowie i rozbudowie o nową reprezentacyjną część wejściową. Zakłada się termomodernizację oraz reorganizację ścian wewnętrznych istniejącej części w celu dostosowania obiektu do zadanego programu funkcjonalnego. Zmiany elewacji zostały ograniczone do minimum – ze względu na przeniesienie wejścia głównego, istniejące wejścia zostały zlikwidowane, w ich miejsce wprowadzono otwory okienne, kontynuujące rytmiczny podział elewacji. W drugim etapie centrum zostanie rozbudowane o część B, która będzie stanowić uzupełnienie programu funkcjonalnego części A o część fizykoterapeutyczną oraz piekarnio-kawiarnię w standardzie zakładu pracy chronionej, w której istnieje możliwość pracy Uczestników. Zewnętrzny taras tworzy miejsce sprzyjające interakcjom sąsiedzkim oraz aktywizuje osoby z niepełnosprawnością tworząc miejsce o charakterze inkluzywnym.

W trzecim etapie zakłada się powstanie budynku C – zgodnie z założeniami konkursu, etap ten ma charakter studialny. Koncepcja stanowi bryłę z 3 kondygnacjami nadziemnymi oraz jedną kondygnację podziemną. Parter budynku został przewidziany jako część usługowa mieszcząca funkcję medyczną, z uwzględnieniem takich pomieszczeń jak gabinety lekarskie, gabinety terapeutyczne. Zaproponowano strefowy podział budynku na pomieszczenia przychodni. Na piętrach ulokowano głównie jednostki mieszkalne. W kontekście układu i programu funkcjonalnego za znaczące uznano odpowiednie strefowanie funkcji i wytworzenie przestrzeni wspólnych, półprywatnych i prywatnych. W obszarze budynku zapewniono jadalnie, pokoje wspólne oraz powiększone strefy w komunikacji ogólnej, które tworzą miejsca spotkań i sprzyjają interakcji. Forma budynku jest klarowna i prosta, czytelnie zaznaczono wejście główne do budynku, elewacja i zastosowane materiały wykończeniowe są naturalne i neutralne. Do wyposażenia i projektowania wnętrz przewidziano jasne, neutralne materiały wykończeniowe, matowe i półmatowe powierzchnie, pastelową ciepłą kolorystykę. Wyposażenie nawiązuje do domowego przez obecność drewnianych elementów. W kontekście terapeutycznym istotny jest dostęp do zieleni oraz światła dziennego, o co zadbano w projekcie.

Źródło: Gąska Wojcieszak Pracownia Architektoniczna, sztuka-architektury.pl

Czytaj też: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Miasto | Wrocław