„Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” trwa plenerowa wystawa

Wystawa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” jest dostępna dla widzów do 21 września. Jest bezpłatna, wystarczy udać się na skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry”, który jest położony tuż obok kina „Muranów”. Bohaterami wystawy są Szlama Bar Winer, Szmuel Bresław, Tosia Altman, Józef Lewartowski, Emanuel Ringelblum, Margalit Landau i Róża Symchowicz. Wystawa towarzyszy tegorocznemu Marszowi Pamięci. Historie bohaterów świadczą o tym, że opór w getcie warszawskim trwał prawie od samego początku. Jego symbolami są także rośliny wykorzystane na ekspozycji. Te same gatunki niemal 80 lat temu wyrosły na ruinach getta.

Wystawa plenerowa jest nieodłącznym elementem Marszu Pamięci. Przejście przez uczestników całej trasy i dotarcie do miejsca ekspozycji jest równocześnie jej uroczystą inauguracją. W tym roku, na skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” (przed Kinem Muranów) można poznać historię początków oporu mieszkańców getta, a także siłę sprzeciwu natury, która nie dała się pokonać gruzom, w jakie okupant obrócił Dzielnicę Północną.

Tegoroczny Marsz Pamięci i towarzysząca mu świetna wystawa plenerowa pozwalają uczestnikom i widzom zagłębić się – za sprawą zieleni – prawie dosłownie, w najtajniejsze warstwy Warszawy, naszego miasta, które tak boleśnie zostało doświadczone w czasie niemieckiej okupacji w okresie II wojny światowej. Rośliny są zawsze symbolem odrodzenia i nadziei. W roku 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim chcemy podkreślać i przypominać, że bohaterski zryw żydowskiej społeczności, które poprzedzały codzienne walki o godność, był długo i starannie przygotowywany– mówi Dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.

Grupa Centrala nadała wystawie jedyny w swoim rodzaju kształt: to drewniany stół-kwietnik, wokół którego rozmieszczone zostały zdjęcia i teksty, opowiadające o codziennej walce o przetrwanie jaką musieli toczyć mieszkańcy getta oraz o korzeniach ich oporu. Twórcy wystawy przybliżają sylwetki postaci, których historie dowodzą tego w sposób szczególny. Opowiadamy m.in o naukowcu i społeczniku Emanuelu Ringelblumie, założycielu grupy Oneg Szabat i patronie Żydowskiego Instytutu Historycznego, pedagożce Rozie Symchowicz, która poświęciła swoje życie edukacji żydowskich dzieci, Szlamie Bel Winerowi, autorowi relacji z obozu w Chełmnie czy Tosi Altman – działaczce ruchu Ha-Szomer ha-Cair, zdobywającej broń dla Żydowskiej Organizacji Bojowej, a później walczącej w powstaniu.


Historia o cywilnych bohaterach i bohaterkach getta warszawskiego przeplata się z opowieścią o sile natury, spisanej przez botanika Romana Kobendzę tuż po wojnie. Jako pracownik Biura Odbudowy Stolicy zbadał i opisał zieleń odradzającą się w skrajnie niesprzyjających warunkach ruin getta. Rośliny zostały powtórnie wyhodowane przez architektkę krajobrazu Natalię Budnik: wśród nich m.in. dziewanna drobnokwiatowa (bliska krewna tej rośliny stała się inspiracją dla kształtu menory) czy kosmos podwójnie pierzasty, który witał powracających po wojnie do stolicy, za co otrzymał wdzięczną nazwę „warszawianka”.

Tak przemyślany „ogród-wystawa” skłania do refleksji o korzeniach powstania kwietniowego, w 80. rocznicę jego wybuchu, pokazując, jak zmieniała się działalność ruchu oporu w getcie, od edukacyjnej i pomocowej – aż po koncepcje walki zbrojnej.

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń, dostępny na stronie www.jhi.pl.

„Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” – wystawa plenerowa

21.07–21.09.2023 r., skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” (przy kinie „Muranów”)

Dyrektor ŻIH: Monika Krawczyk

kuratorzy: dr Maria Ferenc (ŻIH) i Franciszek Bojańczyk (ŻIH)

koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Grupa Centrala)

projekt krajobrazu: Natalia Budnik, współpraca Adam Kapler

opracowanie graficzne: bisoñ studio

tłumaczenie: Zofia Sochańska

PS polecamy też artykuł naszego redaktora Mateusza Markowskiego, którzy zebrał archiwalne zdjęcia getta i zestawił je ze współczesnymi fotografiami. Artykuł ze zdjęciami PRZED i PO znajdziecie klikając TUTAJ

źródło: Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Czytaj też: Warszawa | Historia | Miasto | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie