Królestwo czerni i bieli. Wnętrze domu w Nowym Sączu

Wnętrze domu w Nowym Sączu zaprojektowała Justyna Twardowska (Motifo) oraz Małgorzata Łapaj (Kropka Studio). Budynek ma 230 m kw. powierzchni. Architektki zaproponowały minimalistyczne rozwiązania, dzięki którym przestrzeń będzie dobrze wyglądać przez długie lata.

Nie jest to nowy budynek. Dom zbudowany został w latach 90. i wnętrze z tamtego okresu zastały architektki. Dom wymagał odważnej interwencji, aby sprostać wymaganiom dynamicznej pary z dwójką dzieci. Dzięki gruntownej przebudowie budynek totalnie zmienił swoje oblicze.

Projektantki musiały zaproponować nową aranżację dla wnętrza na planie wydłużonego prostokąta. W budynku znajdowało się wiele małych pomieszczeń, a wszystkie strefy umieszczone były na jednym poziome. W wyniku przebudowy domownicy zyskali nową przestrzeń na zaadaptowanym poddaszu. To właśnie tam powstała nowa, komfortowa strefa nocna wraz z domowym spa. Na piętro prowadzą schody ukryte za szarym ekranem pozostawionego fragmentu ściany. To lekkie schody ze stali, których wygląd koresponduje z zabudową kuchni.

Przestrzeń nad schodami została doświetlona dzięki wprowadzonej lukarnie ze świetlikiem. Wokół klatki zaprojektowano dwie sypialnie dziecięce, których aranżacja sprytnie wykorzystuje zróżnicowane szerokości pomieszczenia. Długi korytarz piętra pełni funkcję garderoby dzięki wykorzystaniu przestrzeni pod skosem dachu na długą szafę.


Nowe wnętrze domu dostarcza mieszkańcom większej przestrzeni do życia. Dzięki przeniesieniu części pomieszczeń na górną kondygnację dom zyskał na przestronności. Dobrze to widać (lub czuć!) w strefie kuchennej, którą wyróżnia długa zabudowa wyspy przechodząca w część jadalnią.

Warto też zwrócić uwagę na strefę wejściową domu. Dzięki rezygnacji z osiowego układu i wykorzystaniu pełnej szerokości nie używanego wcześniej podcienia, powstała dodatkowa przestrzeń w garażu. Z kolei w części domowej ta dodatkowa przestrzeń stanowi początek liniowego układu, z którego można dyskretnie zerkać do strefy dziennej.

projekt: Justyna Twardowska z Motifo, Małgorzata Łapaj z Kropka Studio

fot. Zasoby Studio (https://zasoby.studio)

źródło: Motifo (https://motifo.pl), Kropka Studio (http://kropka-studio.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Detal | whiteMAD na Instagramie