Krzysztof Marchlak „Sztuka to ja”. Niezwykła wystawa w Krakowie

Krzysztof Marchlak prezentuje w przestrzeni publicznej dwanaście fotografii przedstawiających krakowskich artystów.

Na citylightach w centralnych punktach Krakowa prezentujemy wybrane fotografie Krzysztofa Marchlaka z cyklu „Sztuka to ja”. Są to portrety krakowskich malarek i malarzy różnych generacji.
W trakcie spotkań w pracowniach Krzysztof Marchlak buduje wspólnie z artystami scenografię do zdjęć składającą się z ich dzieł sztuki. Malarze ustawiają się na tle swoich prac – to w dialogu z własną twórczością wykuwają się gęste, niezwykle ekspresyjne portrety.

Zdjęcia w nieoczywisty sposób przybliżają każdą z postaci i jej temperament. Mają walor malarski – poprzez kompozycję, kolorystykę i światło nawiązują do dawnych mistrzów.
Projekt zwraca uwagę na krakowskie malarstwo, opowiada o tutejszych artystach, przedstawia ich mieszkańcom i turystom oraz zachęca do dyskusji o procesie twórczym. Intencją prezentacji jest także promowanie fotografii jako ważnego medium sztuki współczesnej.

Krzysztof Marchlak (1987) – fotograf, malarz, twórca obiektów i instalacji artystycznych. Doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego
w Krakowie. W fotografii zajmuje się portretowaniem krakowskich środowisk (aktorzy, artyści wizualni, osoby LGBTQ). Interesują go tematy społeczne dotyczące mniejszości, portret oraz narracyjność martwej natury. Otrzymał Nagrodę Dyrektora toruńskiego konkursu fotograficznego Wystaw się w CSW 2022, w ramach którego zrealizował indywidualną wystawę Piękne ucieczki (2023). Współpracuje z galeriami UFO Art Gallery, Shefter Gallery, Nocny Art Patrol, The Little Black Gallery. Swoje prace cyklicznie publikuje w międzynarodowym magazynie fotografii queerowej „BOYS! BOYS! BOYS!”.

Sportretowani artyści: Tomek Baran, Dawid Czycz, Kamil Kukla, Agata Kus, Piotr Lutyński, Krzysztof Marchlak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Beata Stankiewicz, Witold Stelmachniewicz, Zuzanna Szary, Małgorzata Wielek

Kuratorka: Delfina Jałowik
Miejsce: przestrzeń miejska w Krakowie
Termin wystawy: 1–31.8.2023

Wystawa realizowana jest w ramach Stypendium Twórczego Prezydenta Miasta Krakowa 2023.

Zobacz również: Kultura | Sztuka | Wydarzenia  | Sztuka

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły