Szczecińskie Śródmieście to prawdziwe zagłębie XIX- i XX-wiecznej architektury. Pomimo poważnych zniszczeń podczas II wojny światowej i niemal całkowitej zagłady Starego Miasta, ta część zachowała się w dobrym stanie. Obecnej prezencji szczecińskich ulic wprawdzie daleko do przedwojennego przepychu, jednak przemieszczając się po mieście warto pamiętać, że na wysokości wzroku obcujemy z ponad stuletnimi pozostałościami po dawnym, pełnym interesujących witryn miejscu. Na szczególną uwagę zasługuje wystrój sklepu znajdującego się pod adresem Krzywoustego 53.
Charakterystyczna, malowana na zielono drewniana witryna o secesyjnych cechach była pierwotnie częścią sklepu mięsnego. Lokal służył sprzedaży towaru o tym charakterze co najmniej do lat 90. XX wieku.
Kamienica czynszowa, w której znajduje się zabytkowy lokal powstała w ramach zrealizowanej na przełomie wieków przebudowy Śródmieścia z systemem gwiaździstych placów i trójkątnych bloków zabudowy uzupełnionych prostokątnym układem. Projekty budynku pochodzą z marca 1903 r. Ich autorem był szczeciński architekt Fr. Liebergesell. Kamienica pełniła funkcje mieszkalne, a w przyziemiu mieściły się sklepy, w tym sklep mięsny. Zlokalizowany był w północno-zachodnim narożniku budynku, a za nim w oficynie urządzono masarnię i pomieszczenia gospodarcze z wędzarnią. Właścicielem przedsiębiorstwa był Herman Biagini.
Wnętrze sklepu mięsnego zostało wyłożone do wysokości ok. 2,5 m płytkami ceramicznymi, glazurowanymi o różnej fakturze i kształtach, położonymi na zaprawę bądź w przypadku dekoracji lady, przykręcanymi śrubami. Kompozycja ścian to prawdziwe bogactwo motywów kwiatowych i zwierzęcych. Pojawiają się tam m.in. maki w układzie wachlarzowym czy stylizowane wazony ze smukłą kompozycją goździków. W połowie wysokości i powyżej kompozycji latają dwa wielobarwne motyle. Nad nimi znajduje się pas płytek o wypukłej fakturze, przedstawiający kompozycję z zielonych ryb na tle czerwonej rafy koralowej. Całość wieńczy profilowany ciemnozielony gzyms. Wzdłuż ściany ciągnie się pas zielonych płytek z motywem girland oraz poziomy szlak z rybkami w koralowym tle. Dolne partie ściany zdobią trzy rzędy płytek w naprzemiennym układzie płytek gładkich i przedstawiających maki z fantazyjnymi listkami.
Powierzchnię lady w kształcie litery „L” wykonano z marmuru. Jej boczne powierzchnie zdobią ornamenty nawiązujące do drzewa czereśniowego. Jest to zdecydowanie najbardziej efektowna część wystroju zabytkowego wnętrza. Kolorystyka lady jest utrzymana w tonacji zielono-pistacjowej i różowo-kremowej. Na zachodniej ścianie wciąż wiszą oryginalne haki wsparte na roślinnych konsolkach, a na zapleczu można zobaczyć historyczną umywalkę. Podłoga lokalu nie zachowała się i wyłożona jest współczesną terakotą.
Obecnie w lokalu działa serwis sprzętu przenośnego N+ Serwis.
Oryginalny wystrój dawnego sklepu mięsnego został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków dnia 11 października 1973 r.
Za udostępnienie zdjęć i pomoc serdecznie dziękuję twórcy KamienicoweLove.
Źródło: wszczecinie.pl, Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie
Czytaj też: Szczecin | Miasto | Ceramika | Sztuka | Detal | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie