Krzywy Domek w Sopocie. Fot. Stefan Didam - Schmallenberg, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Krzywy Domek w Sopocie zamieni się w pierwszy w mieście food hall

Krzywy Domek to jeden z najbardziej charakterystycznych i oryginalnych budynków nie tylko w Sopocie, ale i na całym świecie. W 2015 r. znalazł się na liście “Miejsc z bajki” według BBC, zaś amerykańska stacja CNN umieściła go wśród 11 najdziwniejszych budynków Europy. Niezwykły obiekt przy ul. Bohaterów Monte Cassino przejdzie wkrótce metamorfozę. Jesienią rozpocznie się tu remont, który zamieni dość chaotyczne wnętrza w estetyczny food hall. Będzie to pierwszy tego typu budynek w mieście. Wstępna data otwarcia planowana jest na majówkę 2025 r.

Krzywy Domek to dobrze znane miejsce nie tylko mieszkańcom, ale i turystom – mieści się przy obleganym deptaku zwanym potocznie “Monciakiem” i zwraca na siebie uwagę nietypowym wyglądem. Obecnie mieści się tam centrum handlowo – usługowe.

Krzywy Domek w Sopocie. Fot. Stefan Didam – Schmallenberg, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Budynek zaprojektowany został przez architektów Małgorzatę i Szczepana Szotyńskich oraz Leszka Zaleskiego, zainspirowanych rysunkami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga oraz “falującymi” projektami Antonia Gaudiego. Łączy bajkowy wizerunek z komercyjnym przeznaczeniem. To sprawia, iż obok pełnienia funkcji codziennego użytku, oferuje on również niepowtarzalny klimat. Choć budzi kontrowersje wśród architektów, to cieszy się wielką popularnością wśród przyjezdnych. Obiekt działa od 2004 r., a jego właścicielem jest spółka Rezydent S.A., która właśnie udostępniła plany modernizacji obiektu.

Krzywy Domek obecnie i w przyszłości. Fot. Danuta B./fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i rezydent.waw.pl

Patio obecnie i w przyszłości. Fot. Danuta B./fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons i rezydent.waw.pl

W nowym projekcie przewidziano 7 punktów gastronomicznych, drink bar na przeszklonym patio oraz dużą przestrzeń, która ma być miejscem spotkań, koncertów muzycznych, wydarzeń sportowych i okolicznościowych. Zaplanowano też nowoczesne rozwiązania multimedialne, dzięki którym będzie można np. oglądać transmisje sportowe. Łącznie powstanie 160 miejsc siedzących – znajdą się na pierwszym i drugim piętrze, a także na patio. We wnętrzu będą dominować morskie akcenty oraz stonowane białe i niebieskie barwy. Ma być też sporo nowej zieleni. Właściciel nie ujawnia póki co autora projektu.

Obecnie trwają poszukiwania najemców, natomiast remont obiektu rozpocznie się jesienią tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy sopocki food hall ruszy na początku maja 2025 r.

Źródło: rezydent.waw.pl, kulinaria.trojmiasto.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Wnętrza | Sopot | Ciekawostki