Kto bogatemu zabroni? W Abu Dhabi zbudują park na środku pustyni

Zjednoczone Emiraty Arabskie już od dziesiątek lat kojarzone są ze spektakularnymi inwestycjami, które początkowo mogą wyglądać jak marzenie szaleńca. Świat zdążył przyzwyczaić się już do wzniesionej sztucznej Wyspy Palmowej i najwyższego wieżowca Burj Khalifa w Dubaju. Teraz do plejady archi-ciekawostek dołączy park w Abu Dhabi.

Czym wyróżnia się ta inwestycja? Architekt Thomas Heatherwick zaprojektował pełen zieleni park ukryty pod… pustynią. W gorącym klimacie tego kraju trudno stworzyć przestrzeń przypominającą europejskie czy amerykańskie publiczne parki, dlatego zielona oaza miałaby zostać częściowo przysłonięta wzniesionymi na specjalnych słupach daszkami, których wygląd przywodzi na myśl wyschnięte i popękane dno jeziora. Zadanie daszków jest jedno – ograniczyć nadmierne działanie promieni słonecznych, które mogłyby wysuszyć rosnące tam drzewa.

Al Fayah Park miałoby być miejscem, w którym mieszkańcy Abu Dhabi mogliby wypoczywać na świeżym powietrzu. Pod specjalnym dachem powstać mają też kawiarnie, publiczna biblioteka, strefy rekreacji, basen i sauna.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2017 r. (ka)