Kukurydze
fot. Artur Wosz

Kukurydze – ikona Osiedla Tysiąclecia w Katowicach

Osiedle Tysiąclecia w Katowicach to jedno z najbardziej znanych miejsc w stolicy województwa śląskiego. To właśnie tam położone są Kukurydze – słynne wieżowce mieszkalne, które swoim wyglądem przypominają kolby kukurydzy. Ich projekt wykonał duet projektantów – to Buszko i Franta. Choć Katowice pełne są zabytkowej architektury, to właśnie Kukurydze uchodzą za najbardziej kultowy projekt w mieście.

Osiedle Tysiąclecia mieści się w północno-zachodniej części Katowic. Pierwotnie chciano wybudować tam osiedle o powierzchni 145 hektarów, na którym miało zamieszkać 45 tys. osób. W jego skład miałoby wchodzić pięć jednostek – cztery osiedla (Dolne, Górne, Centralne i Zachodnie) oraz Centrum Usług. Z czasem ustalono, że nowe osiedle pomieści 20 tys. osób. Zmieniono jednak koncepcję i założono 30 tys. lokatorów.

fot. Artur Wosz

Kukurydze


Ówczesny wojewoda ogłosił konkurs na projekt. Zaznaczył, że osiedle powinno mieć wzorcowe rozwiązania ekonomiczne, techniczne i przestrzenne. Spośród trzech projektów wybrano ten autorstwa Henryka Buszko, Aleksandra Franty, Mariana Dziewońskiego i Tadeusza Szewczyka, a inspiracją miały być wieżowce Marina City wybudowane w Chicago. Nadzór nad budową mieli tylko ci pierwsi dwaj architekci. Przez to Buszko i Franta są najbardziej utożsamiani z Osiedlem Tysiąclecia. Henryk Buszko i Aleksander Franta to ważne postaci dla powojennego Śląska. Oprócz Kukurydz na swoim koncie mają także m.in. kościół na Tysiącleciu Dolnym, czy Osiedle Gwiazdy przy Alei W. Roździeńskiego. Architekci stoją także za kultowym projektem z PRL określanym polską ikoną modernizmu, czyli Dzielnicą Leczniczo-Rehabilitacyjną w Ustroniu-Zawodziu.

fot. Artur Wosz

Kukurydze

Budowę rozpoczęto w 1961 roku, a nazwa osiedla nawiązuje do obchodzonego w tamtym czasie Tysiąclecia Państwa Polskiego. Pierwsi mieszkańcy pojawili się w 1964 roku, to wtedy oddano do użytku pierwsze mieszkania. Chociaż budowę osiedla ukończono w 1982 roku, to z czasem zaczęły powstawać nowe budynki, które je dogęszczały. W połowie lat 80. XX wieku rozpoczęła się budowa słynnych Kukurydz. Pięć bliźniaczych budynków stanęło w centralnej części osiedla. Są położone naprzeciwko Parku Śląskiego przy ulicy Zawiszy Czarnego. To najwyższe budynki mieszkalne w Katowicach. Trzy z nich mierzą ponad 80 metrów. Ich znakiem rozpoznawczym są balkony o kolistym kształcie, przez to budynki swoim wyglądem mogą przypominać kolby kukurydzy. Budowa Kukurydz zakończyła się na przełomie lat 80. i 90.

Źródło: styl.interia.pl

Czytaj też: Architektura | Modernizm | Blok | Katowice | Architektura w Polsce

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły