Kunszt Wodny w Gdańsku. To nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej

Jego oficjalne otwarcie nastąpi w weekend 22-24 września 2023 r. Kunszt Wodny to nowa siedziba Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku. Organizowane będą tu wydarzenia dla mieszkańców i lokalnych twórców.

Kunszt Wodny znajduje się na Targu Rakowym 11. To atrakcyjna lokalizacja, do której łatwo można się dostać z różnych zakątków miasta. Na parterze działać będzie Punkt Informacji Kulturalnej. Będzie tu można poznać ofertę wszystkich miejskich instytucji a także usiąść z laptopem by popracować.

Instytut Kultury Miejskiej to instytucja działająca od kilkunastu lat blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Proponuje wydarzenia, które odkrywają miasto przez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Streetwaves, NARRACJE czy Lokalni Przewodnicy pokazują potencjał wielu dzielnic i silne lokalne społeczności, które aktywnie budują kulturę w Gdańsku. W nowej siedzibie IKM – w budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11 – zyskujemy nową przestrzeń do rozwoju, uczestnictwa w kulturze, spotkań, prezentacji nowych inicjatyw – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Projekt budynku powstał w pracowni Studio Kwadrat. Projektanci nadali budynkowi ciemną elewację, która koresponduje z historyczną zabudową w sąsiedztwie. W środku znajdzie się sala audytoryjna, w której odbywać się będą cykliczne pokazy filmowe, spotkania i festiwale literackie. Będzie to też miejsce do organizowania wykładów i konferencji. W budynku znajdą się trzy sale szkoleniowe oraz księgarnia. Działać tu będzie też Bistro Miasto.


Będziemy kontynuować tu dotychczasowe cykle – Miastoprojekcje, w którym prezentujemy autorsko wybrane dokumenty i filmy dotyczące miasta, urbanistyki i architektury, Non-fiction, w którym książka jest punktem wyjścia do dyskusji na aktualne tematy, wykłady z cyklu – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.

Ciekawostką będzie makieta współczesnego śródmieścia Gdańska. Dzięki makiecie będzie można łatwiej zaplanować trasę zwiedzania miasta. Projekt budynku powstał w 2012 roku i zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie organizowanym przez SARP.

projekt: Studio Kwadrat

fot. Dominik Paszliński, gdansk.pl

źródło: Instytut Kultury Miejskiej (www.ikm.gda.pl)

Czytaj też: Kultura | Elewacja | Gdańsk | Drewno | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły