KWK Mysłowice

Tereny po kopalni KWK Mysłowice przejdą rewitalizację. Obszar dostanie drugie życie

Kopalnia KWK Mysłowice znów będzie tętnić życiem. Biuro architektoniczne 2H+ z Katowic przygotowało koncepcję zagospodarowania nieużytkowanych terenów. Władze miasta chcą by obszar stał się przestrzenią integracji, imprez kulturalnych i edukacji.

W 2021 r. Mysłowice podpisały umowę ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i przejęły tereny po zamkniętej kopalni z zamiarem ich rewitalizacji i nadania im nowych funkcji umożliwiających aktywne uczestnictwo w bogatej kulturze regionu. W zabytkowych murach kopalni mają powstać sale wielofunkcyjne przeznaczone na działalność kulturalną. W planach są m.in. centrum edukacyjne, pracownie rękodzieła i designu oraz czytelnie promujące śląską literaturę.


Przygotowany projekt zakłada adaptację budynku byłej maszynowni szybu Jagiełło w Śląski Dom Kultury, jedną z najważniejszych części rewitalizowanego obszaru po dawnej kopalni. Będzie tam promowana tożsamość i dziedzictwo Śląska w formie warsztatów i wystaw, a dla odwiedzających powstanie kawiarnia. W innym budynku zostanie utworzone Interaktywne Muzeum Pierwszego Powstania Śląskiego. Będzie to forma oddania hołdu temu ważnemu dla regionu wydarzeniu historycznemu. Architekci z biura 2H+ zaprojektowali również Centrum Kreatywności, a także zabudowę hotelową, centrum aktywności ruchowej, rozrywki, muzyki i tańca na teatr i targ pod dachem. Będzie też strefa rekreacji. Projekt podzielony na sekcje oferuje różnorodne możliwości spędzania czasu, od stref aktywności po miejsca do odpoczynku. W dawnym pokopalnianym obiekcie powstanie również przestrzeń gastronomiczna, która będzie serwować dania kuchni śląskiej oraz zdrowy street food z różnych zakątków świata.

KWK Mysłowice została otwarta w 1837 roku. Przez dekady była symbolem rozwoju przemysłowego i innowacji w regionie, dając zatrudnienie dużej części okolicznych mieszkańców. Kopalnia była nie tylko centrum przemysłowym, ale i sercem społeczności lokalnej o wyjątkowym znaczeniu historycznym. To tutaj, z 16 na 17 sierpnia 1919 roku, wybuchło pierwsze Powstanie Śląskie – kluczowy moment w dążeniu do wolność i ochrony tutejszej regionalnej tożsamości. 7 listopada 2008 roku wydobyto ostatnią tonę węgla. Po zamknięciu kopalni, społeczność Mysłowic stanęła przed nowymi wyzwaniami. Utrata głównego źródła zatrudnienia miała znaczący wpływ na lokalną gospodarkę i strukturę społeczną. W 2015 roku majątek dawnej kopalni trafił do spółki restrukturyzacyjnej, zajmującej się jego likwidacją. Część obiektów zostało rozebranych, lecz większość zachowano i dzięki temu dostaną drugie życie.

“Projekt rewitalizacji terenów byłej Kopalni Węgla Kamiennego w Mysłowicach jest naszą wspólną wizją przyszłości, w której historia i nowoczesność splatają się, tworząc przestrzeń żywą, dynamiczną i zrównoważoną. Naszym celem jest nie tylko fizyczna transformacja tego obszaru, ale również ożywienie społeczne i kulturalne, które zapewni trwałe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń” – piszą architekci z biura 2H+.

Źródło: 2hplus.pl, eska.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Metamorfoza | Ciekawostki