Kamienica stojąca pod adresem Łąkowa 20 w Gdańsku przeszła gruntowny remont. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W budynku zaaranżowano osiem mieszkań, a przyszli mieszkańcy będą mogli korzystać z takich udogodnień jak np. instalacja fotowoltaiczna. Elewacji nadano odważne i wyraziste kolory błękitu, żółci i brązu, które są już niespotykane w tej części miasta.
Kamienica przy ulicy Łąkowej 20, głównej ulicy Dolnego Miasta, powstała na przełomie XIX i XX w. jako kamienica czynszowa. Pierzejowa i zwarta zabudowa została uszkodzona podczas II wojny światowej, wskutek czego obecnie jest to obiekt wolnostojący, jedynie do północnej ściany szczytowej przylega parterowy budynek usługowy. Na przestrzeni lat z fasady skuto wszelkie dekoracje, a w oknach zamontowano ahistoryczną stolarkę. Budynek stracił cały dawny urok. Na szczęście nie na zawsze.
Kamienica przeszła właśnie kompleksowy remont w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jest to kolejna zakończona inwestycja Gdańskich Nieruchomości. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2022 r. i zakończyły w marcu 2024 r. W kamienicy powstało osiem mieszkań komunalnych. Wykorzystując potencjał lokalizacji i możliwości budynku, zaadaptowana została także przestrzeń na parterze, która będzie do dyspozycji przedsiębiorców. Urządzono tam lokal użytkowy. Remont został przeprowadzony w oparciu o program prac konserwatorskich.
Łąkowa 20 przed i po modernizacji. Fot. Google Maps i Gdańskie Nieruchomości
Prace te objęły m.in. odtworzenie detali sztukatorskich fasady kamienicy, renowację schodów oraz klatki schodowej. W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, kamienica zyskała nową kolorystykę. Elewację zdobi teraz połączenie trzech kolorów w odcieniach błękitu, żółci i brązu. Są to barwy, które pierwotnie zdobiły budynek. W sieni wyłożono kafelki ceramiczne z dekorem nawiązującym do epoki. Zastosowana oliwkowa i ciemnobrązowa kolorystyka schodów, balustrady i pochwytów, została odwzorowana na podstawie przeprowadzonych badań stratygraficznych.
Oprócz tego, co widoczne gołym okiem, remont objął szereg wewnętrznych prac modernizacyjnych. W budynku zostały wykonane kompleksowe prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. W kamienicy zamontowano urządzenia instalacji Building Management System, pozwalające na monitorowanie zużycia energii i mediów. Ponadto budynek zyskał także instalację fotowoltaiczną.
Wartość tej inwestycji to blisko 7 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne to wartość ok. 3 mln zł oraz blisko 2,5 mln złotych z Funduszy Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.
Źródło: Gdańskie Nieruchomości / https://www.nieruchomoscigda.pl/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk |whiteMAD na Instagramie