LEGO rezygnuje z plastiku. Klocki będą wykonane z ekologicznej trzciny

LEGO to marka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Zakłada się, że ta najwieksza firma produkująca zabawki dla dzieci co sekundę sprzedaje się na świecie 7 zestawów klocków LEGO, a ilość kultowych cegiełek przekroczyła już liczbę wszystkich ludzi na świecie. Tym razem duński koncern zapowiedział, że LEGO rezygnuje z plastiku, a produkowane przez nich klocki będą bardziej ekologiczne. Dlaczego? Już tłumaczymy. 

Pierwsze informacje na temat tego, że LEGO rezygnuje z plastiku i dąży do ekologicznych zmian w firmie zapowiedziano już wiele lat temu. Już na początku 2018 roku duńska marka LEGO informowała, że chce zacząć tworzyć swoje produkty i opakowania z materiałów pochodzących ze zrównoważonych, a przynajmniej możliwie przyjaznych środowisku źródeł.

W tym samym roku LEGO uruchomiło kampanię „Plants from Plants”, o której przeczytacie klikając TUTAJ. W ramach tej akcji na rynek trafiły chrakterystyczne klocki wyglądające jak drzewa, krzewy, czy inne rośliny, które były wykonane z trzciny cukrowej. Miał to być pierwszy krok na drodze Według zapowiedzi producenta, a także opinii samych użytkowników klocki wykonane z trzciny cukrowej niczym się nie różnią od standardowych, plastikowych elementów. Nie zmieniły się ich wymiary, waga, faktura, czy wytrzymałość, co sprawiło, że marka podtrzymała swoje plany dotyczące rezygnacji z plastiku.

Wiemy, że to będzie stopniowy proces, zwłaszcza na początku, ale z czasem na pewno uda nam się dokonać dużych, dynamicznych zmian. Obecnie testujemy wiele różnych materiałów i przed nami jeszcze wiele prób, zanim znajdziemy idealne rozwiązania. Trzcina cukrowa użyta do produkcji plastiku jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, zgodnie z wytycznymi naszego partnera, World Wildlife Fund. Posiada również certyfikat Bonsucro Chain of Custody Standard dla trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób odpowiedzialny – tłumaczy Christiansen.

Choć powstały z trzciny plastik jest znacznie bardziej ekologiczny, niż jego tradycyjny odpowiednik, nie można go nazwać w pełni ekologicznym, bowiem nie jest on biodegradowalny. Jednak przy tak wielkiej skali produkcji, jest to z pewnością zmiana na lepsze. LEGO rezygnuje z plastiku stopniowo. Obecnie jedynie 2% z 3,600 rodzajów klocków powstaje z trzciny. Zmiany mają objąć cały asortyment po 2030 roku.

Warto również dodać, że od kliku lat LEGO zachęca do udziału w swojej akcji “RePlay”, która polega na wymianie i oddawaniu nieużywanych klocków osobom, którym wciąż mogą służyć. Akcja ta ma ograniczyć ilość klocków trafiających do śmieci.

Czytaj też: Gadżety | Ciekawostki | Ekologia | Plastik  | LEGO | Recykling

źródło: LEGO.com