fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

Lotnisko Chopina oraz Modlin mają zostać rozbudowane

O planach poinformowała spółka Polskie Porty Lotnicze, która zajmuje się budową, modernizacją i eksploatacją lotnisk w Polsce. Według założeń lotnisko Chopina w Warszawie po przebudowie będzie mogło obsługiwać nawet 28 mln pasażerów rocznie. Kilkukrotnie zwiększy się też przepustowość portu w Modlinie.

Informacja o planowanej rozbudowie Lotniska Chopina oraz w Modlinie jest ciekawa ze względu na toczącą się dyskusję o planowanej budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obecnie inwestycja jest w trakcie audytu i nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja o budowie CPK.

Zobacz też: Centralny Port Komunikacyjny. Oto finalny projekt [WIZUALIZACJE]

Konkretniejsze plany wobec lotniska Chopina i portu w Modlinie ma spółka PPL. Marcin Danił, nowy wiceprezes PPL ds. Korporacyjnych i handlowych powiedział dziennikarzom Gazety Wyborczej, że wkrótce spółka ogłosi plan dotyczący rozbudowy Lotniska Chopina.

Potrzebujemy niedługiego czasu, żeby ogłosić plany dotyczące Lotniska Chopina. Celem jest jego rozbudowa do poziomu 28 mln pasażerów rocznie. Terminy i harmonogramy podamy szybko – mówi Marcin Danił w “Wyborczej”.

Prawdopodobnie w tym roku Lotnisko Chopina znajdzie się na granicy swojej przepustowości, ma obsłużyć nawet 20 mln pasażerów. Rozbudowa miałaby więc podnieść granicę liczby pasażerów o 8 mln. Rozbudowa terminalu pasażerskiego miałaby ruszyć w 2026 r.

fot. Adrian Grycuk, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

Rozbudowany ma zostać także Port Lotniczy Warszawa-Modlin, które na ten cel zabezpieczyło już 200 mln zł. Plan zakłada powiększenie obecnego terminala o część podziemnej, w której znajdą się pomieszczenia techniczne i toalety. Dodatkowo zwiększy się bryła samego budynku, który powiększony zostanie w dwóch stronach. Dziś znajdują się w nim cztery bramki, a po przebudowie takich bramek ma być 12. Do 16 zwiększy się liczba stanowisk postojowych dla samolotów. Prace związane z rozbudową mają rozpocząć się już jesienią 2024 r. Po ich zakończeniu przepustowość lotniska zwiększy się do 8-12 mln pasażerów rocznie.

źródło: Gazeta Wyborcza, PPL

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Podróże | Polecane | whiteMAD na Instagramie