Lubomierskie Centrum Kultury jak nowe. Tak teraz wygląda

Lubomierskie Centrum Kultury ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku w centrum miejscowości. Obiekt wyremontowano według projektu, który wykonali Krzysztof Grześków, Bartosz Bubniewicz i Maciej Osiński. Obiekt zyskał nową elewację, a otwory okienne zostały uporządkowane.

Górujący nad całym Lubomierzem, ogromny, barokowy kościół św. Maternusa to bezpośrednie sąsiedztwo remontowanego domu kultury i to ono miało niebagatelny wpływ na najważniejsze decyzje projektowe. Wykorzystując niegdyś istniejące łuki, postanowiono o maksymalnym otwarciu budynku na plac przedkościelny, co nie dość, że od wnętrza kadruje piękne widoki na niezwykle ozdobną elewację kościoła, to pozwala się cieszyć przyszłym użytkownikom domu kultury południową ekspozycją.

Co ciekawe, kiedyś obiekt pełnił funkcję gospodarczą, dlatego cały parter podzielony był na chaotycznie rozstawione ciemne pomieszczenia magazynowe. Takie przeznaczenie tych części zabudowań kłóciło się z funkcją publiczną i kwestią dostępności. Architekci postanowili to mienić i maksymalnie wyczyścili rzut.

Projektowy zabieg w połączeniu z dodanymi łukowymi otworami wewnątrz, pozwolił stworzyć układ otwarty, a w przyszłości pozwoli na funkcjonowanie domu kultury w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców.

Tak budynek wyglądał PRZED remontem:

fot. Google

Praca projektowa przy obiektach zabytkowych jest procesem specyficznym, na żywej/zmiennej materii, a na efekt końcowy ogromny wpływ mają decyzje podejmowane już na budowie. Dlatego spotkania wykonawcy, inwestora, konserwatora zabytków i architekta pozwoliły na bieżące korekty rozwiązań, chociażby koloru i układu frontowej elewacji.

Poza wizualnymi aspektami inwestycji takimi jak odremontowana elewacja czy dach, w obiekcie, w którym działa Lubomierskie Centrum Kultury zainstalowano pompy ciepła, wykonano dodatkowe izolacje termiczne i wymieniono stolarkę, co ma olbrzymi wpływ na emisyjność obiektu, a w konsekwencji pozytywnie wpłynęło na jakość życia mieszkańców Lubomierza.

Prace udało się przeprowadzić w 2023 r.

projekt: Krzysztof Grześków, Bartosz Bubniewicz, Maciej Osiński

zdjęcia: Maciej Lulko

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Elewacja | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie