Ma 70 m kw. i znajduje się w Krakowie. Mieszkanie na Zabłociu

Jego wnętrze zaprojektowali architekci z pracowni Ventana Sur Studio, założonej przez Ezequiela Suareza, argentyńskiego architekta o polskich korzeniach. Mieszkanie położone jest na Zabłociu w Krakowie. Projekt powstał dla młodej rodziny ceniącej minimalizm.

Pracę nad projektem architekci rozpoczęli od analizy zastanego układu deweloperskiego. Dzięki zmianom wydzielono doświetloną część do pracy zdalnej oraz stworzono miejsce na sprzęt AGD, który zamiast w łazience jest teraz ukryty w zabudowie korytarzowej.

Inwestorzy chcieli, aby ich wymarzone wnętrze było minimalistyczne i z nutą vintage, korzystało z nowoczesnych technologii, było wygodnym miejscem do życia. Architekci wybrali motyw dominujący – ciemna bejca jest elementem wyróżniającym się mebli w niemalże każdym zakątku tego mieszkania. Dla kontrastu studio zdecydowało o doborze szlachetnych, ale i ciepłych, złamanych tonów bieli czy piaskowej, minimalistycznej włoskiej glazury Marazzi. Na podłogach króluje również dąb, ale jest jaśniejszy i ułożony w klasyczną francuską jodełkę.

W części kuchennej ciemne dębowe meble nadają wnętrzu skandynawskiego sznytu, a w połączeniu z ceramiką i kryształami, przywodzą na myśl wnętrza z minionej epoki. Długi blat roboczy skrywa pod sobą szerokie i ergonomicznie usytuowane szuflady, co pozwoliło ograniczyć górną zabudowę do minimalistycznej półki zwieńczonej jednym źródłem światła. Centralnym punktem jest natomiast wyspa-bar, przy której znalazły się wygodne hokery z oparciem.

Zależało mi, aby klienci mogli cieszyć się naprawdę obszerną i wygodną strefą wypoczynku. Aby spełnić oczekiwania zarówno funkcjonalne i estetyczne, ostatecznie zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie mebla od zera – opowiada architekt.

Dzięki temu starannie wykorzystano każdy dostępny metr przestrzeni.

Projektując łazienkę ponownie wykorzystano minimalizm. Szkliwione płytki inspirowane japońską glazurą wraz z prostą formą prysznica przywodzą na myśl nowoczesne azjatyckie wnętrza.


Na uwagę zasługuje sypialnia, w której zaaranżowano zupełnie nową przestrzeń z dostępem do naturalnego światła. To teraz wygodne miejsce do pracy zdalnej. Strefę wyróżnia czarny beton o strukturze przypominającej węgiel. Sypialnia znajduje się za wykonanymi na wymiar szklanymi drzwiami. Wielkogabarytowe, dębowe wezgłowie uzupełnione jest nowoczesnymi czarnymi lampami polskiej marki Ummo.

_

O pracowni:

Ventana Sur Studio jest butikowym biurem projektowym założonym w 2018 roku w Krakowie przez Ezequiela Suareza, argentyńskiego architekta o polskich korzeniach. Studio specjalizuje się w projektowaniu wnętrz oraz nadzorze autorskim, a dla najbardziej wymagających klientów realizuje również spersonalizowane projekty pod klucz. Zdaniem Suareza, Ventana Sur to okno, które otwiera się na nową perspektywę. To zwrócenie uwagi na aspekty projektowania wnętrz, które nie są powszechne w lokalnej ofercie. To unikalny styl architekta w połączeniu ze współczesnymi potrzebami, którego rezultatem jest dialog estetyki, funkcjonalności i formy. Suarez w swojej pracy korzysta z bogatego doświadczenia zdobytego w setkach rewitalizacji i projektów we wnętrzach mieszkalnych i komercyjnych w Argentynie, Hiszpanii i Polsce. Międzynarodowy charakter studia (na co dzień studio projektanci działają nawet w 4 językach) i osobiste zaangażowanie założyciela w każdą historię projektową pozwoliło Ventana Sur Studio na współpracę z klientami z Polski, ale przede wszystkim z obcokrajowcami z Ameryki Południowej, USA, Kanady, Europy i Azji decydującymi się na zakorzenienie bądź inwestycje w nieruchomości nad Wisłą.

projekt: Ventana Sur Studio – Ezequiel Suarez (Ventanasur.pl)

zdjęcia: Patryk Polewany (polewany.com)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kraków | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie