Ma 90 m kw. mieszkanie na Jeżycach w Poznaniu

To część miasta o bogatej historii. Mieszkanie na Jeżycach w Poznaniu zaprojektowali architekci z biura MO Architekci. Zdjęcia natomiast wykonała Aleksandra Dermont. Jak projektantom udało się stworzyć idealną przestrzeń do życia? 

Pracując nad projektem architekci chcieli w jak największym stopniu odpowiedzieć na oczekiwania inwestorów. Prace projektowe poprzedził wnikliwy wywiad, który pozwolił określić nie tylko estetykę lokalu, ale też poznać potrzeby przyszłych mieszkańców, by wnętrze dostosowało się do ich stylu życia. 

Projektując wnętrze architekci postawili na styl mid-century modern. Ten styl,  który zowie się równocześnie nowoczesnym i retro, stał się kluczowym filarem projektu, nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. Elementy z stylu mid-century modern były starannie  wkomponowane w projekt, tworząc atmosferę harmonii. Wnętrze wypełniły meble o prostych, geometrycznych kształtach, wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Nie brakuje tu również odniesień do skandynawskiej prostoty i polskiego designu.

Zdecydowaliśmy się także na wprowadzenie do wnętrza obłych kształtów ścian i rzeźbiarskich form mebli, nadając tym samym poszczególnym elementom unikatowego wyrazu. Wszystkie elementy zabudowy meblowej zostały wykonane według naszego projektu, co skutkowało pełnym uwzględnieniem ergonomicznych aspektów i optymalnym wykorzystaniem każdej zaprojektowanej przestrzeni – opisują architekci, którzy zaprojektowali mieszkanie na Jeżycach.

Kolor i detal

Kolory wykorzystane w projekcie opierały się na stonowanych paletach, takich jak odcienie brązu,  beżu i bieli. Barwy te są widoczne w tkaninach, drewnianej podłodze – jodełce, a także w  zabudowach meblowych. Nie zabrakło odważnych akcentów kolorystycznych w postaci szałwiowej  zieleni, która staje się motywem przewodnim w realizacji. Kolor ten koi oczy i pojawia się w różnych strefach, wizualnie spajając całe wnętrze.  


Również łazienka jest wyrazista. Celem architektów było uzyskanie dwóch różnych, ale jednocześnie spójnych z całością wnętrza łazienek. W toalecie w strefie dziennej wybrano mocny wzór płytek, które pokryły tylko część powierzchni. Łazienka prywatna urządzona została w subtelniejszym klimacie. W drewnianej zabudowie ukryto pralkę i suszarkę. Starannie dobrane odcienie kolorów oraz delikatniejsze  wzory płytek w tej przestrzeni miały na celu stworzenie atmosfery relaksu i spokoju, idealnie  dopasowanej do charakteru łazienki w strefie prywatnej. 

Wnętrze ożywiają liczne detale. Znajdziemy tutaj mosiężne uchwyty, starannie wybrane oświetlenie i subtelną sztukaterię ścienną i sufitową. Takie zestawienie pozwoliło stworzyć wnętrze, które emanuje subtelną elegancją. 

Blask

Optymalne oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności wnętrza. Odpowiednio dobrane źródła światła umożliwiły stworzenie różnych nastrojów w zależności od sytuacji, tworząc jednocześnie harmonijną atmosferę.Starannie dobrane i zaprojektowane źródła światła nie tylko spełniają praktyczne funkcje, ale również pełnią istotną rolę w kreowaniu charakteru wnętrza. Ich unikalne formy akcentują konkretne przestrzenie. 

Różnorodność form lamp pozwoliła nam na stworzenie dynamicznego i  zróżnicowanego środowiska świetlnego. Niektóre z lamp pełnią funkcję dekoracyjnych elementów, które zdobią i podkreślają charakterystyczne cechy poszczególnych pomieszczeń. Inne, natomiast, wtapiają się subtelnie w przestrzeń, harmonijnie łącząc się z otoczeniem – dodaje zespół MO Architekci.

_

O pracowni:

MO Architekci to poznańska pracownia, specjalizująca się w tworzeniu wnętrz dopasowanych do potrzeb właścicieli. “Jako architekci wnętrz, zawsze staramy się sprostać wymaganiom naszych Klientów. Każdego dnia tworzymy kreatywne projekty i dbamy o to, żeby były one nie tylko niepowtarzalne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Stawiamy na dialog, ponieważ wtedy, jesteśmy w stanie poznać przyzwyczajenia i zainteresowania odbiorców naszych projektów. To pozwala na uzyskanie pełnego obrazu na temat ich wizji i oczekiwań. Dzięki temu, tworzone przez nas wnętrza spełniają wszystkie warunki, omawiane podczas przygotowywania projektu. Projektant wnętrz to osoba, która nie tylko wykonuje swoją pracę zgodnie ze wszystkimi przyjętymi standardami, ale także potrafi wsłuchać się w potrzeby innych ludzi i zrealizować ich wizje i wyobrażenia.

Bardzo ważną dla nas kwestią jest ergonomia. Jednym z głównych założeń podczas projektowania jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Ergonomia to nie tylko dobrze dobrane meble i wyposażenie, ale także zaplanowanie stref i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. Jako doświadczeni projektanci wnętrz doskonale zdajemy sobie sprawę, że źle zorganizowana przestrzeń może zaważyć na całościowym wrażeniu na temat danego projektu. Wpływa to również na jakość podczas codziennego użytkowania. Dlatego realizując nasze projekty nie stosujemy utartych schematów. Ważne jest dla nas indywidualne podejście i oryginalne rozwiązania.

Podczas opracowania projektu zwracamy uwagę na kontekst miejsca, światło, proporcje oraz detal. Wymienione czynniki w połączeniu z wytycznymi Inwestora powodują, że każdy z projektów ma swój indywidualny i niepowtarzalny charakter. Nieodzownym elementem koncepcji estetycznej jest szczegółowa dokumentacja techniczna zawierająca wszelkie aspekty budowlane oraz instalacyjne. To dzięki niej estetyczne i funkcjonalne rozwiązania mogą zostać zrealizowane tak aby aranżacja mogła zostać wdrożona zgodnie z założeniami. Dobrze zaprojektowana architektura wnętrz przyczynia się do zwiększenia komfortu w codziennym użytkowaniu przestrzeni oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie jej potencjału.” – czytamy na stronie pracowni

zdjęcia: Aleksandra Dermont (www.aleksandradermont.com)

projekt:  Mo Architekci (www.mo-architekci.pl)

Czytaj też: Wnętrza | Poznań | Mid-century modern | Detal | whiteMAD na Instagramie