fot. Google

Ma cenne detale. Elewacja kamienicy w Katowicach zabytkiem

Decyzję, by elewację objąć ochroną konserwatorską podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Elewacja kamienicy wpisana została do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Wpis dotyczy elewacji frontowych – północnej i zachodniej oraz wewnętrznej sieni wejściowej na parterze. Kamienica znajduje się u zbiegu ulic Warszawskiej 43 oraz ks. Konstantego Damrota 2. Zbudowana została w 1986 roku na narożnej działce, a biegnące obok ulice kiedyś nazywały się Friedrichstraße i Letochastraße.

Projekt budynku powstał w firmie budowlanej Ignatz Grünfeld Baugeschäft. Kamienica zbudowana została na planie w kształcie czworoboku o ściętym jednym narożniku zewnętrznym z niewielkim podwórkiem typu „studnia” wewnątrz.

Budynek powstał w pobliżu kościoła Mariackiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ówczesnej siedziby Starostwa Powiatu Katowickiego (obecnie budynek sądu przy ul. Warszawskiej 45). Omawiana kamienica została wzniesiona w miejscu wcześniejszego wolnostojącego obiektu, najpewniej domu/willi mieszkalnej – czytamy w komunikacie na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Tuż po zakończeniu budowy w środku swoją siedzibę miało biuro okręgu wojskowego. W latach 20. XX wieku w budynku działał warsztat szklarski Szczepana Gila oraz spółka K. Zdziechowskiego i A. Rotowskiego, sprzedająca m.in. samochody. W 1935 r. elewacja kamienicy została odnowiona. W latach 30. XX w. w kamienicy mieszkał wówczas m.in. były wojewoda śląski Mieczysław Bilski, starosta powiatu katowickiego dr Wilhelm Seidler oraz dr Tadeusz Roszko.

fot. Google

Z biegiem lat funkcje budynku ponownie uległy zmianie. Już po II wojnie światowej na parterze znajdowała się poczta i inne lokale usługowe. Co ciekawe, do 1967 roku w kamienicy działał Ludwik Konarzewski junior – artysta, malarz, rzeźbiarz i pedagog plastyczny (w dawnej pracowni ojca – Ludwika Konarzewskiego seniora, na poddaszu kamienicy, rozbudowanej o część mieszkalną).

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wkz.katowice.pl)

Czytaj też: Katowice | Kamienica | Elewacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie