Ma klimat dawnych lat. Drewniana willa w Kościelisku

Kościelisko to licząca nieco ponad cztery tysiące mieszkańców miejscowość, która położona jest w malowniczym zakątku województwa małopolskiego. Znajduje się tam drewniana willa, która jest dobrym przykładem tatrzańskiej architektury. Budynek od niedawna można kupić.

Takiej lokalizacji domu można zazdrościć. Podhalańska wieś jest przeciwieństwem gwarnego Zakopanego. Życie toczy się tam spokojniej, dzięki czemu łatwiej o odpoczynek. Początki wsi sięgają XVII wieku, kiedy na jej terenie znajdowały się osady pasterskie, od których wzięły swoje nazwy osiedla położone w Kościelisku. Miejscowość jest dobrym miejscem na relaksujący urlop. Jednak zazdrościć można tym, którzy w tym zielonym zakątku mogą mieszkać cały rok.

Kościelisko jest doskonałą bazą wypadową, aby eksplorować góry, spacerować po dolinach. Zwiedzać można też zabytkową architekturę ludową – stare góralskie chaty i kościół pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza z 1914 roku, którego wnętrze zdobią witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę – bratanka Jana Matejki. W takim otoczeniu w połowie lat 90. powstała drewniana willa.

Budynek ma 750 m kw. powierzchni użytkowej i dziś uchodzi za jedną z najbardziej luksusowych rezydencji na Podhalu, którą można kupić. Willa ma cztery poziomy. Najniższa kondygnacja na poziomie -1 składa się z pralni, garderoby, pokoju do gier, kuchni roboczej, spiżarni i łazienki. Parter stanowi strefę dzienną i składa się z kuchni, jadalni, pokoju dla gości, basenu, sauny suchej oraz mokrej i łazienek. Na piętrze urządzono cztery sypialnie, z czego dwie mają osobne łazienki. Dodatkowo na parterze powstały garderoba, pokój telewizyjny, biuro i cztery łazienki. Kolejną przestrzeń stanowi poddasze, które ma taką samą powierzchnię co pierwsze piętro. W najwyższym punkcie poddasze ma 2,5 m wysokości.

Ogromnym atutem willi jest ogród. Wokół budynku rośnie wiele starych i młodszych drzew. Te drugie posadzone zostały ponad 20 lat temu. Przez ten czas zdążyły urosnąć i dziś tworzą unikalny klimat. Gęste drzewa oddzielają mieszkańców od sąsiednich zabudowań i wpływają na poczucie prywatności.


Elewację budynku zdobią drewniane deski. Z kolei dach willi pokryty został gontem. To kolejny ukłon w stronę tradycyjnej architektury regionu. Mieszkańcom nie są tu straszne nawet najmroźniejsze zimy – okna z drewnianymi szprosami mają po trzy szyby, dzięki czemu dłużej zatrzymują ciepło w środku. Rozmieszczenie okien nie jest dziełem przypadku – ramy kadrują atrakcyjne widoki na krajobraz.

Wnętrze willi jest bardzo przestronne. Pomieszczenia mają trzy metry wysokości, co pozwala lepiej wyeksponować meble i akcesoria. Dominuje tu drewno, którym wykończono każdy fragment powierzchni. Z pozoru narzucony styl można łatwo zmienić. Drewno będzie dobrze wyglądać zestawione na przykład z białymi meblami czy dodatkami. Właścicieli ogranicza tylko wyobraźnia! Warto też zwrócić uwagę na drzwi do pomieszczeń – każde z nich wykonane zostało na zamówienie i posiada indywidualne zdobienia przez co stanowią swego rodzaju rzeźby, dzieła wykonane przez lokalnego stolarza.

Więcej o rezydencji w Kościelisku przeczytacie klikając TUTAJ oraz TUTAJ.

źródło: Start Biuro Nieruchomości

Czytaj też: Dom | Architektura w Polsce | Drewno | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł przygotowałem we współpracy ze Start Biuro Nieruchomości.