schronisko
fot. Dženad Džino

Ma tylko 14 m kw. Maleńkie schronisko w Bośni i Hercegowinie

Budynek powstał dla klubu alpinistycznego Željezničar. Maleńkie schronisko ma tylko 14 m kw. powierzchni i powstało jako budynek mający promować kraj wśród turystów.

Projekt budynku przygotowali architekci z pracowni FILTER. Ich projekt to dowód na to, że nawet maleńki budynek może z powodzeniem promować potencjał turystyczny kraju. W ciągu zaledwie roku odwiedziło go już mnóstwo alpinistów i turystów, którzy przybyli tu po to, by po prostu zrobić ładne zdjęcia.

Schronisko położone jest w masywie górskim Visočica, którego najwyższy szczyt Džamija ma 1965 metrów wysokości. W ostatnich latach masyw ten jest coraz częściej odwiedzany przez turystów, w czym pomógła rozbudowa lokalnej infrastruktury drogowej. Atutem miejsca są genialne widoki. Wykorzystali to architekci, którzy usytuowali budynek na zboczu i w budynku zaprojektowali panoramiczne okno.

Wnętrze schroniska podzielone zostało na trzy strefy. Tworzą je platformy, które są jednocześnie powierzchniami podłóg, łóżkami lub ławkami. Platformy te wpłynęły na zewnętrzny wygląd konstrukcji. Dzięki przemyślanej aranżacji wewnątrz może przebywać nawet dziewięć osób.

fot. Jordan Čilić

Podczas budowy największym wyzwaniem był transport materiałów budowlanych. Aby przenieść poszczególne elementy zaangażowano wojskowy śmigłowiec, którego maksymalna nośność ładunków to 500 kilogramów, dlatego inżynierowie musieli sprytnie zaplanować całą operację. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest rama z rur stalowych. Dodatkowo obiekt pokryto blachą dachową, a od wewnątrz drewnianymi deskami. Transport ciężkich materiałów do wykonania betonowej wylewki był niemożliwy dlatego fundament schroniska wykonano z kosza, który wypełniony został kamieniami.

Samotnia została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Podróże | Ciekawostki | Domek letniskowy | Drewno

źródło: EUMies Award