Mała i piękna. Kaplica na wyspie w Studzienicznej

To jedna z atrakcji Augustowa. Kaplica na wyspie w Studzienicznej osadzona jest w malowniczym zakątku pośród wody i drzew. To zabytkowy obiekt, który stanowi turystyczną atrakcję. Kiedy powstała? To kolejny artykuł, który przygotowaliśmy w ramach współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Białymstoku. Podczas tej współpracy przybliżamy historie najciekawszych zabytków regionu.

Początki powstania kaplicy nie są pewne. Prawdopodobnie pierwszym, nieznanym z imienia pustelnikiem, który zamieszkał na tak zwanej wyspie na Jeziorze Studzienicznym był jeden z zakonników kamedułów. Odprawiane były tam naborzeństwa do Matki Bożej, które przyciągały pielgrzymów. Wierni odwiedzali pustelnika, prosząc go o modlitwę oraz rady w trudnych sprawach. Wrażenie na nich robił jego ascetyczny tryb życia. Pustelnik opuścił wyspę w 1728 roku, ale pielgrzymi ciągle przybywali do tego miejsca.

Kilkadziesiąt lat później, w 1770 roku na wyspie osiadł drugi pustelnik Wincenty Morawski. Dzięki swojemu oddaniu zyskał uznanie przybywających wiernych. W 1770 zebrano ofiary składane przez pielgrzymów, a Wincenty Morawski zbudował na wyspie kaplicę z drewna.

Kaplica na wyspie w Studzienicznej była zbyt mała, aby pomieścić wszystkich pielgrzymów, dlatego w 1786 roku zbudowano kościół, który jednak szybko uległ zniszczeniu. Kolejny kościół zbudowano w 1847 roku przy wsparciu miejscowej ludności. Zbudowany wtedy kościół jako parafialny służy do dziś.


Drewnianą kapliczkę zmieniono na murowaną w 1872 roku. Zbudowano ją na planie kwadratu ze ściętymi narożami. To jednokondygnacyjna bryła, którą pokryto dachem ośmiospadowym z naczółkami przykrytymi daszkami dwuspadowymi. W jej wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej, słynący licznymi łaskami. Obraz wykonano techniką olejną na płótnie przez nieznanego autora, pochodzi z XVIII wieku.

Szczególnym momentem w historii Sanktuarium w Studzienicznej jest 17 września 1995 r., kiedy to Obraz Matki Bożej został ukoronowany koronami papieskimi. Uroczystość odbyła się przy licznie zgromadzonym Episkopacie, duchownych i wielkiej rzeszy pielgrzymów. Obecnie odbywają się tu wszystkie ważniejsze uroczystości diecezjalne.

Kaplica pw. Matki Boskiej w Studzienicznej została wpisana do rejestru zabytków w 1980 r.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

Czytaj też: Zabytek | Architektura sakralna | Historia | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie