Jedyny w Polsce obraz van Gogha znajduje się w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie. Pierwszy i jedyny obraz van Gogha w Polsce trafił do naszego kraju w latach 80. ubiegłego wieku, a od 2020 roku jest w depozycie Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. Co ciekawe, obraz przez lata obraz przechodził z rąk do rąk, a jego właściciele często nie zdawali sobie sprawy jak cenny jest to obiekt. Po latach badań udało się ostatecznie potwierdzić autentyczność obrazu przechowywanego w galerii Porczyńskich w Warszawie.
„Wiejskie chaty pośród drzew” – jedyny obraz van Gogha w Polsce
Obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” powstał w 1883 roku. „Wiejskie chaty pośród drzew” powstały w holenderskim miasteczku Nuenen, niedaleko Eindhoven. Wybitny malarz specjalizujący się w postimpresjonizmie stworzył obraz ok. 5 lat przed swoimi najsłynniejszymi dziełami – takimi jak „Słoneczniki” czy „Pokój w Arles”. Obraz wielokrotnie zmienił właścicieli i podróżował po niemal całej Europie. Ważny jest tu fakt, że twórczość wielkiego mistrza została doceniona dopiero po śmierci artysty, bowiem dopiero na początku XX wieku jego dzieła zdobyły rozgłos. To sprawiło, że pierwotni właściciele obrazu mogli nie być świadomi jak wartościowy obiekt mają w swojej kolekcji. Później, gdy dzieło było nabywane przez kolejnych kupców, jeszcze trudniej było namierzyć autora i pochodzenie obrazu.
„Wiejskie chaty” van Gogha – jak trafił do Polski?
W latach 80. ubiegłego wieku dzieło trafiło do Polski. Wówczas nikt nie zdawał sobie sprawy, że jest to jedyny van Gogh w polskich zbiorach, bowiem obrazy van Gogha były bardzo często fałszowane ze względu na ich wartość. Ekspertyzy prowadzone były przez specjalistów z Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych krakowskiego oddziału Muzeum Narodowego. Współpracowali oni z fachowcami ze słynnego, amsterdamskiego Van Gogh Museum. Ze względu na olbrzymią wartość obrazu zastosowano wiele skomplikowanych technik takich jak promieniowanie UV, RTG, mikroskopy, skanery. Gdy potwierdzono autentyczność podjęto prace konserwatorskie. Dzięki pracownikom Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz laboratorium Muzeum Narodowego w Krakowie obraz został poddany specjalistycznym badaniom i dokładnej konserwacji.
Przeprowadziliśmy szczegółową analizę pigmentów użytych w dziele. Te pigmenty nie tylko odpowiadały tym, opisywanym przez van Gogha w listach do jego brata, ale także były zgodne z materiałami używanymi przez niego w innych dziełach z tego okresu – mówi dr Julio del Hoyo, kierownik LANBOZ.
Przy okazji badań obraz przeszedł skomplikowany, trwający wiele miesięcy proces konserwacji. Z płótna usunięto zanieczyszczenia, wzmocniono dębowe podobrazie, a dzieło dostało nową ramę.
Pasuje do tego wczesnego okresu twórczości van Gogha i wydobywa urok jego obrazów. Ta rama wewnątrz wyposażona jest w tak zwaną „gablotę mikroklimatyczną”, co pozwala na bezpieczne przechowywanie tego dzieła – tłumaczy Katarzyna Novljaković, kierownik Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Jedyny obraz van Gogha w Polsce – gdzie obejrzeć?
Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie. Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha zostanie udostępniony publicznie 26 kwietnia 2024 roku. Link do strony internetowej muzeum znajdziecie klikając TUTAJ!
„Wiejskie chaty pośród drzew” van Gogha – ile jest wart obraz?
Prawdopodobnie obraz „Wiejskie chaty pośród drzew” Vincenta van Gogha nigdy nie zostanie sprzedany i miejmy nadzieję, pozostanie w polskich zbiorach na zawsze. Porównując ceny podobnych obrazów mistrza z Niderlandów powstałych w podobnym okresie można szacować cenę na od kilku do kilkunastu milionów dolarów. Przykładowo obraz „Pejzaż z wierzbami Pollard”, który powstał rok później niż „Wiejskie chaty pośród drzew” sprzedano na aukcji Christies w 2021 roku za 7,3 miliony dolarów. Jest to jednak zaledwie ułamek cen, które osiągają obrazy z późniejszego okresu twórczości. Ich wartości niejednokrotnie przekraczają 100 milionów dolarów.
źródło: Materiały prasowe Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego na warszawskim Wilanowie (https://mt514.pl)/ Sothebys / Christies / Vincent van Gogh Museum
Czytaj też: Architektura w Polsce | Muzeum | Warszawa | whiteMAD na Instagramie | Sztuka | Kultura | Ciekawostki