Melt museum w Warszawie zostało otwarte. To centrum sztuki immersyjnej

To pierwsze w Polsce i w tej części Europy centrum sztuki immersyjnej. W melt museum granica między światem rzeczywistym a wirtualnym zaciera się, a goście będą mogli doświadczyć interakcji z cyfrową sztuką dzięki multimedialnym wystawom.

To nie jest zwykłe muzeum! W samym sercu stolicy, przy placu Powstańców Warszawy 2a, powstało melt museum – jedyna w Polsce przestrzeń oferująca interaktywne, w pełni immersyjne doświadczenia. Co ją wyróżnia? Zamiast eksponatów w gablotach i obrazów na ścianach, na gości czeka kilkanaście pomieszczeń wypełnionych nowymi technologiami, dzięki którym zwiedzający mogą zanurzyć się w stymulującym wszystkie zmysły, wirtualnym świecie i doświadczyć niespotykanych dotąd emocji! Pierwszą stałą ekspozycję Artificial Dreams Kamila Staszczyszyn i Kuba Matyka – założyciele melt museum, a zarazem twórcy całego konceptu i multisensorycznych doświadczeń – poświęcili relacji człowieka ze sztuczną inteligencją, która balansuje pomiędzy techno utopią, a cyberpunkową wizją świata. Na trzech kondygnacjach liczących łącznie ponad 600 m kw. znajduje się 14 multisensorycznych, autorskich instalacji. Każda z nich została zaprojektowana tak, by zachęcić odwiedzających do interakcji i sprawić, by na chwilę nie tylko zapomnieli o rzeczywistości, ale także pozwolili przenieść się wszechobecnej sztucznej inteligencji do me(l)taversum. W melt museum AI jest bowiem jak cień – zawsze blisko i kusi atrakcjami.

A tych nie brakuje! Dzięki SIMULATION można zanurzyć się w wirtualnym oceanie dziesiątek tysięcy replikantów ryb. Zaawansowane czujniki rejestrują każdy ruch, który bezpośrednio wpływa na zachowanie cyfrowej ławicy. THE GRID zafunduje zwiedzającym międzygalaktyczną podróż pełną świateł i dźwięków. Z kolei INFINITY WELL, czyli studnia nieskończoności, na którą można wejść i stąpać po szklanej tafli bez dna, będzie prawdziwym testem na odwagę. Siłę doświadczeń dodatkowo potęguje przestrzenne udźwiękowienie, za które odpowiada ceniony kompozytor i producent muzyczny Wojciech Urbański.

Kamila Staszczyszyn i Kuba Matyka podkreślają, że zależało im, by stworzyć immersyjny Disneyland dla wszystkich ludzi, niezależnie od wieku. Zaprojektowali przestrzeń tak, by wizyta w melt museum była nie tylko idealnym pomysłem na randkę, wypad z przyjaciółmi i spędzanie wolnego czasu całą rodziną, ale też alternatywą dla innych, znanych form rozrywki.

Artificial Dreams to wykraczająca poza granice rzeczywistości podróż do świata, w którym efekty science fiction są na wyciągnięcie ręki. Staraliśmy się, by każdy krok pozwalał naszym gościom zanurzyć się w elektryzujących pejzażach przyszłości, wciągając ich w interaktywną symfonię światła, obrazu i dźwięku. To więcej niż wystawa! To portal, przez który możemy dotknąć jutra i sprawdzić, jak może wyglądać relacja człowieka ze sztuczną inteligencją – mówi Experience Director melt museum Kuba Matyka.


W naszej pracy stawiamy na przeżycia i do tego samego zachęcamy odwiedzających melt museum. Warto wejść w interakcję z instalacjami, które reagują na ruch, „zanurzyć się” w immersyjnej zabawie, a dopiero potem wyciągnąć smartfon i podzielić się tym doświadczeniem z innymi – dodaje Creative Director Kamila Staszczyszyn.

melt museum jest czynne od wtorku do piątku od godz.13 do 22, a w weekendy od 10 do 22. Bilety na wystawę można kupić online lub na miejscu. Do 19 listopada 2023, w ramach Early Access, goście mogą nabyć wejściówki z 20 proc. zniżką. Obecnie po rabacie cena biletu normalnego wynosi 60 zł, a ulgowego 50 zł.

Melt Immersive – wielokrotnie nagradzane studio, założone przez duet twórców: Kamilę Staszczyszyn i Kubę Matykę, wyróżnionych w rankingu NewEurope100, najbardziej innowacyjnych twórców w Europie Środkowo-Wschodniej, opracowanym przez Financial Times. Ich projekty artystyczne, m.in. immersyjna wystawa Moments w Atelier Des Lumières w Paryżu czy Turbulence podczas Ars Electronica Festival w Austrii, zdobyły międzynarodowe uznanie. Na swoim koncie Kamila Staszczyszyn i Kuba Matyka mają współprace z polskimi artystami: zespołem PRO8L3M, Hanią Rani, Dawidem Podsiadłą, Sokołem. Tworzyli też teledyski dla światowych gwiazd: Empire Of The Sun, PNAU, Bebe Rexhy i Troye Sivana.

Partnerem technologicznym wystawy jest firma NVIDIA.

źródło: melt museum (www.meltmuseum.com)

Czytaj też: Warszawa | Sztuka | Technologia | Kultura | Ciekawostki | Muzeum | whiteMAD na Instagramie