Lofty w Fabryce Jedwabiu
Wiz.: Studio MONN

Metamorfoza poindustrialnej zabudowy. Lofty w Fabryce Jedwabiu w Łodzi

Łódź wzbogaci się o kolejną perełkę! Przedwojenny, zabytkowy zespół pofabryczny przy ulicy Wólczańskiej 13 zamieni się w Lofty w Fabryce Jedwabiu. Dawny kompleks Smitza i van Enderta przejdzie prawdziwą metamorfozę.

Inwestorem jest znana na rynku nieruchomości spółka Revisit Home, która planuje przywrócić do życia dawny zespół fabryczno-mieszkalny. Na jego terenie znajduje się m.in. narożna kamienica oraz dawne fabryczne zabudowania. Generalny remont obejmie m.in. wymianę stropów, instalacji wewnętrznych oraz wszystkich innych elementów pozbawionych walorów historycznych (obiekt jest w ewidencji zabytków i podlega ochronie konserwatorskiej). Zostaną też odsłonięte ceglane elewacje, charakterystyczne dla poindustrialnej zabudowy.

Lofty w Fabryce Jedwabiu. Wiz.: Studio MONN

Lofty w Fabryce Jedwabiu


 

Budynki zostaną podwyższone o nową nadbudowę. Powstanie też podziemny garaż oraz dwa nowe obiekty pasujące architekturą do historycznego otoczenia. Docelowo inwestycja zaoferuje 7 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej i tysiąc mkw. powierzchni użytkowej z przeznaczeniem na handel i usługi, które zlokalizowane będą w parterach budynków, wychodząc na ciągnący się między zabudowaniami ogólnodostępny pasaż. Większość mieszkań na najwyższych kondygnacjach będzie dysponować prywatnymi ogrodami na dachach.

Kompleks przy ul. Wólczańskiej 13 w Łodzi to pozostałość po wzniesionej w 1887 r. myjni jedwabiu i apretury niemieckiego przedsiębiorstwa Smitz i van Endert. W roku 1910 na terenie kompleksu zbudowano dwupiętrową tkalnię, od roku 1924 funkcjonowała tam spółka akcyjna Przemysł Jedwabny, a po zakończeniu II wojny światowej m.in. Dziewiarska Spółdzielnia Pracy “Wzór”.

Projekt: Architekci Marciniak i Witasiak

Źródło: mwarch.pl, uml.lodz.pl, investmap.pl

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Łódź | Architektura w Polsce

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły