Miasto Sopot dopłaci do remontu przedwojennych okien

Są cennym elementem starych budynków. Aby w krajobrazie miasta było ich jak najwięcej, miasto Sopot dopłaci do konserwacji przedwojennych okien. Właściciele mogą liczyć na dotację wynoszącą do 80 procent.

Właściciele przedwojennych budynków, w których do dziś przetrwały stare okna mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu gminy. Szczegółową informację mogą uzyskać w Biurze Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu.

Za zachowaniem starych okien przemawia wiele czynników. Takie okna wykonywane były z drewna twardzielowego, które utraciło zdolność przewodzenia wody. Dodatkowo struktura takiego drewna z biegiem lat uległa mineralizacji. To znaczy, że stare drewno stało się odporne na grzyby i na atak żerujących w drewnie owadów.

Dzisiejsza technologia produkowania drewnianych okien różni się od tej stosowanej przed laty. Dawniej używano wysokiej jakości drewna, wieloletniego i ciętego w określonym czasie, suszonego przez 4 lub 5 lat i o drobnym usłojeniu.

Nie sposób przecenić walorów oryginalnego, przedwojennego okna. Jest i zawsze będzie trwalsze od współczesnego. Drewno użyte w starej stolarce ma unikatowe właściwości, których nie posiada drewno pozyskiwane i używane w naszych czasach. Dodatkowo oryginalny mechanizm zamykania i otwierania jest solidniejszy. Można go regulować i naprawiać, ponieważ trzpienie metalowe są grubsze od tych, które produkuje się obecnie – informuje Biuro Konserwatora Zabytków Miasta Sopotu.


Dodatkowo ich atutem są walory artystyczne. Takie okna zdecydowanie lepiej prezentują się w historycznych budynkach, w porównaniu do nowoczesnych rozwiązań. Kiedyś detale przy oknach wykonywane były ręcznie. Natomiast ich współczesne repliki powstają w wyniki obróbki mechanicznej, dlatego nie oddają uroku i elegancji detali.

To wszystko sprawia, że osoby, które zdecydują się na konserwację starych okien mogą liczyć na 70 lub 80 proc. dofinansowania.

Prace konserwatorskie obejmują oczyszczenie z powłok malarskich i ponowne malowanie oraz naprawę techniczną. Poddane konserwacji okno będzie szczelne i łatwo otwierane.

źródło: UM Sopot

Czytaj też: Sopot | Detal | Okna | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie