Miasto wyremontuje dawny hotel Admiralspalast w Zabrzu. Będzie pełnił funkcję publiczną!

Hotel Admiralspalast w Zabrzu powstał w 1927 roku. Ten zabytkowy, reprezentacyjny gmach przez lata pełnił wiele funkcji. Teraz ma zostać wyremontowany przez miasto, a w jego murach mają powstać centrum promocji i rozwoju Zabrza. Miasto otrzymało na ten cel 30 mln złotych rządowej dotacji. Hotel Admiralspalast przy ul. Wolności 305 jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego

Hotel Admiralspalast w Zabrzu – historia 

Budowa, rozpoczęta w 1924 r., trwała cztery lata. Był oddawany do użytku etapami: 22 maja 1926 roku uruchomiono Piwiarnię Bawarską („Bayrisches Braustübl”) na ok. 250 miejsc, w październiku 1926 roku zostało uruchomione pierwsze piętro, na którym mieściła kawiarnia, restauracja oraz sala balowa na 500 osób. Piętra od 2. do 4. zajmowało 48 pokoi hotelowych. Każdy pokój wyposażony był w umywalkę z bieżącą wodą. Ogród na dachu hotelu z kręgiem tanecznym dla 350 gości, został oddany do użytku 25 grudnia 1927 roku.


Budynek stoi na działce zwężającej się ku północnemu zachodowi. Znajdujący się na tym kierunku narożnik jest zaokrąglony i poprzez szereg detali architektonicznych zaakcentowany jako charakterystyczny, główny element budynku. Wertykalna struktura architektoniczna tej części fasady nawiązywała do ówczesnej architektury ekspresjonistycznej. Wyróżnia się tu metalowy fragment elewacji na drugiej i trzeciej kondygnacji oraz wieńcząca narożnik kopuła o średnicy 11 metrów. Elewacje boczne zdobią płaskorzeźby ludzkich głów symbolizujące przedstawicieli ras pięciu kontynentów. Po II wojnie światowej, do 1995 r., w obiekcie dalej funkcjonował hotel, kolejno pod nazwami “Przodownik” i “Monopol”. Na parterze przez dłuższy czas działała placówka bankowa.

Gmach Admiralspalast obecnie 

W 2012 roku obiekt, należący do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych (WPUT) w Katowicach, był remontowany w celu ponownego otwarcie obiektu dla gości. Prace jednak wkrótce przerwano, a w 2020 r. WPUT wystawił obiekt do sprzedaży za cenę 4 mln zł. Ostatecznie dawny hotel kupiło w styczniu 2022 r. za kwotę 3,5 mln zł miasto Zabrze.

Jak zapowiadają władze Zabrza, w murach dawnego hotelu Admiralspalast powstanie centrum promocji i rozwoju miasta. Miasto otrzymało na ten cel 30 mln złotych rządowej dotacji. Obiekt ma przejść gruntowny remont według projektu znanego w Polsce architekta i urbanisty Tomasza Koniora. Generalnym wykonawcą inwestyycji została firma Warbud. Koszt renowacji wynosi 53 mln zł.

źródło: UM Zabrze / https://miastozabrze.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Zabytek | Historia | Metamorfoza | Renowacja | whiteMAD na Instagramie