ARCHITEKTURA

Międzywojenny luksus i funkcjonalizm. Kamienica Mojżesza Horowitza w Warszawie.

Międzywojenna Warszawa, ze swoimi luksusowymi kamienicami i willami, reprezentacyjnymi gmachami użyteczności publicznej, hotelami na światowym poziomie i kawiarniami odwiedzanymi przez elity określana jest często mianem „Paryża północy”. Była jednak też druga strona medalu – bieda, ogromny głód mieszkaniowy i masa ludzi bezdomnych. W architekturze tego okresu również dostrzec można było liczne kontrasty, albowiem jeszcze nawiązywano do przeszłości i stylów klasycznych, ale też stawiano obiekty niezwykle awangardowe, przedstawiające najnowsze idee. Jednym z budynków powstałych w tamtym czasie, czerpiącym garściami z nowoczesności jest kamienica Mojżesza Horowitza.

Kamienica Mojżesza Horowitza, nazywana też czasem “Kamienicą Gity Horowitz”, znajduje się w Warszawie u zbiegu ulic Wilczej i Emilii Plater. Stanowi przykład monumentalnej, wielokondygnacyjnej kamienicy czynszowej „luksusowego” nurtu architektury warszawskiej, ukształtowanej w duchu założeń funkcjonalizmu i wykończonej w stylu zmodernizowanego art déco.

Budynek, noszący numery 71 od strony ulicy Wilczej i 4 od Emilii Plater, powstał w latach 1937–1938, a zaprojektował go architekt Józef Steinberg dla rodziny Horowitzów. Był wówczas czynszówką dla bogatszych najemców, mieszkali tam m.in. Adolf Dymsza i Ludwik Solski. Sześciokondygnacyjna kamienica posiada zaokrąglony narożnik z balkonami, zaś parter przeznaczono na działalność handlowo-usługową. Elewacja kamienicy wyłożona została płytami z piaskowca. Do wykończenia wnętrza budynku użyto najlepszych ówcześnie materiałów kamieniarskich, stolarki drewnianej oraz elementów metalowych. Wszystkie te cechy stylistyczne i elementy wystroju świadczą o wysokich wartościach artystycznych kamienicy.

Kamienica w latach 90. XX w. i obecnie. Źródło: tubylotustalo.pl

Budynek przed i po remoncie elewacji.

Budynek przetrwał czasy wojny w dobrym stanie. W jego pobliżu toczyły się zacięte walki, czego dowodem są liczne postrzeliny, widoczne do dziś na kamiennej okładzinie elewacji. Podczas remontu kamienicy nie usunięto uszkodzeń z fasady, lecz je zachowano i wyeksponowano jako świadectwo historii budynku, okolicy i całego miasta. Pracom konserwatorskim poddane zostały również elementy metalowe, drzwi wejściowe, kraty w przejeździe bramnym, balustrady balkonów, kwietniki, tabliczki adresowe o ciekawym wykroju liter, czy oryginalne uchwyty na flagi. Decyzją z dnia 9 września 2016 roku Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał kamienicę do rejestru zabytków.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z warszawskimi kamienicami! To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Architektura 

Kamienica w latach 50. XX w.
Budynek przed remontem.
Budynek przed remontem.

Temat: Międzywojenny luksus i funkcjonalizm. Kamienica Mojżesza Horowitza w Warszawie.

Źródła: focus.pl, cekis.pl, tubylotustalo.pl, mwkz.pl, fotopolska.eu

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej