Mieszkanie w XIX-wiecznej oficynie w Łodzi. Tu króluje biel i czerń!

Mieszkanie w XIX-wiecznej oficynie powstało dzięki pracowni ISKRA Pracownia Architektoniczna. Architekci Mateusz Ignaczak i Justyna Szargan zaproponowali wnętrze, w którym dominuje silny kontrast kolorystyczny oparty na odcieniach bieli i czerni. Efekt? Zobaczcie sami! 

Projekt zakładał przebudowę mieszkania zlokalizowanego w samym centrum Łodzi, w oficynie jednej z XIX-wiecznych kamienic. Mieszkanie, które przeszło gruntowny remont z końcem lat 90-tych ubiegłego wieku, swoim wyglądem przypominało koszmar poprzedniej epoki.

“Mała kuchnia, brak miejsca na przechowywanie odzieży, sypialnia tak wielka, że pomieściłaby 6 łóżek, to tylko niektóre bolączki, z którymi musieliśmy się zmierzyć.” – mówią architekci

Przestawienie kilku ścian pozwoliło znacznie poprawić funkcjonalność mieszkania. Mimo trudności związanych z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi oraz wentylacją udało się przenieść kuchnię do salonu, a w jej miejsce pojawił się wydzielony gabinet. Sypialnia powędrowała na antresolę, a pod nią swoje miejsce znalazła obszerna garderoba. Strefa dzienna zyskała dodatkowe metry, co pozwoliło umieścić w niej aneks kuchenny, stół na 6 osób oraz duży, wygodny wypoczynek.

 


 

Wizualnie, mieszkanie miało być nowoczesne, jasne i przestronne. Ponieważ znajduje się na pierwszym piętrze oficyny, w ciasnym podwórku, ilość światła, która wpada do mieszkania jest ograniczona. Zastosowanie białej posadzki z żywicy poliuretanowej sprawiło, że światło słoneczne odbija się i rozprasza po całym mieszkaniu. Geometryczne formy w kontrastujących ze sobą kolorach bieli i grafitu nadały mieszkaniu bardzo nowoczesnego charakteru.

O pracowni:
ISKRA – jesteśmy butikową pracownią wnętrz z Łodzi. Zajmujemy się opracowywaniem projektów wnętrz zarówno prywatnych jak i komercyjnych, na terenie całego kraju – między innymi w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście.
Głównym aspektem naszej działalności są projekty wnętrz domów i mieszkań, jednak nie stronimy od innych wyzwań takich jak projekty wnętrz biurowych, hotelowych czy restauracyjnych. Staramy się, aby każdy projekt dopasowany był do potrzeb i preferencji Inwestora zarówno pod kątem rozwiązań funkcjonalnych jak i stylu czy preferowanego budżetu. Więcej o pracowni ISKRA: https://iskrapa.com 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Łódź | Kamienica | Zabytek | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły